Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Zrážka so zverou? Volajte poľovníkom!

Zrážka so zverou je z roka na rok pálčivejšou témou. Riešenie situácie z pohľadu vodiča si vyžaduje špecifický prístup.

Aj vám sa zdá, že sa lesná zver za ostatné obdobie premnožila? Čoraz častejšie ich vídate pri cestách? Dokonca aj tam, kde ste ich donedávna nevídali? Odborníci tvrdia, že to my ich vytláčame z ich prirodzeného revíru. Likvidáciou lesov, rozširovaním miest a obcí, výstavbou nových usadlostí, priemyselných parkov a pod. im neustále uberáme z ich prirodzeného životného priestoru. A cestnou infraštruktúrou im tento priestor delíme. Výsledkom sú tisíce zrazených zvierat, poškodené autá a neraz aj ujmy na zdraví posádky áut.

zver c      zver b

Rizikové obdobie

Zrážka so zverou je pomerne častá udalosť, predovšetkým v jarnom a jesennom období, keď sa divá zver vyskytuje oveľa častejšie v blízkosti ciest. Najrizikovejším je práve nadchádzajúce jesenné obdobie, keď má lesná zver obdobie ruje a je menej vnímavá, keď z polí mizne posledná úroda a zver sa sťahuje späť do lesov, keď sa dni skracujú a tma padne skôr, keď je častejšie hmla a my zvieratá zbadáme na poslednú chvíľu. Nestačí teda, aby ste si dávali pozor len na cestách, ktoré vedú cez lesy alebo popri nich. Z hľadiska denného obdobia sú najrizikovejšie večerné a skoré ranné hodiny, keď si zver hľadá potravu.

Ako sa zachovať pred zrážkou?

Auto nie je pre zver prirodzeným nepriateľom, preto nevie situáciu správne vyhodnotiť. Často ho, navyše, svetlomety oslepia a zmeravie. Diaľkové svetlá preto rozhodne nezaberú na rýchle odohnanie zveri z cesty. Skôr klaksón by pomohol, ale ani ten nie je zárukou úspechu. Neraz sa stane, že zver má správny smer a my sa nazdávame, že sa zrážke vyhneme, ale zver sa zrazu otočí a vráti na pôvodnú stranu cesty. Ako sa teda zachovať, keď zbadáme pred sebou zviera? Každá situácia si, pochopiteľne, vyžaduje individuálne rozhodnutie vodiča (práve v tom sa líšime od strojov, že sa vieme rozhodnúť), ale všeobecne najlepším riešením je okamžite začať brzdiť. V prípade potreby maximálnou možnou intenzitou. Človek však má inštinktívny reflex vyhnúť sa prekážke – v našom prípade teda zveri. Neraz sa pritom stane, že sa zveri vyhne, ale nabúra. V tom prípade máte problém s dokazovaním vašej neviny, najmä ak sa situácia stala v zákrute, resp. tesne za ňou. Vtedy vám žiaden policajt a ani agent poisťovne neuverí, že tam tá zver bola. Viem, nikto nezačne vyhýbací manéver s tým, že nakoniec nabúra, ale vždy je lepšie tú zver zraziť, než sa jej snažiť za každú cenu vyhnúť. Dodajme, že by vám za neúmyselné zrazenie zvieraťa nemala hroziť žiadna sankcia.

Je dobré si uvedomiť, že nielen vysoká (srny, jelene, kravy…), resp. ťažká (diviak a pod.) zver môže spôsobiť na aute „paseku“, ale aj nevinný zajačik, líška, bažant atď. To, že vám poškodia masku chladiča, je minimum, vo vysokej rýchlosti však môžu preraziť aj samotný chladič a auto ostane nepojazdné. Preto si dávajte pozor aj na ne.

Ako sa zachovať po zrážke?

Ak sa vám zrážke so zverou nepodarilo vyhnúť, čo najskôr (avšak na bezpečnom mieste) zastavte a zapnite si výstražné smerovky a vo vhodnej vzdialenosti umiestnite výstražný trojuholník, aby ste ostatným vodičom dali jasne najavo, že sa niečo stalo. Nezabudnite si vypnúť svetlá. Keď ich máte zapnuté, výstražné smerovky sa v ich svetle z diaľky strácajú. Skontrolujte, či zver neostala ležať na ceste. Ak áno, označte ju, aby do nej nenabúrali ostatní vodiči. Pri zrážke so zverou (na rozdiel od menších kolízií s autami) vždy volajte aj políciu. Aj vtedy, keď je vaše auto pojazdné a jeho poškodenie je iba malé. Ak by ste z miesta nehody odišli, dopustili by ste sa trestného činu. Je to dôležité preto, aby sa niekto postaral o zrazené (či už uhynuté, alebo poranené zviera). Práve policajti by mali privolať zástupcu príslušného poľovného revíru, ktorý sa postará o zviera. Ešte horšia situácia je, keď si zrazené zviera naložíte do kufra a odídete s ním. Vtedy sa dopúšťate pytliactva, takže máte na krku hneď dva trestné činy – únik z miesta nehody a pytliactvo.

Poistenie

Zrážka so zverou je pomerne častá poistná udalosť, podľa Heleny Kanderkovej, špecialistky externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne, a. s., v roku 2015 zaznamenala Allianz – SP spolu 2 379 poistných udalostí spojených so zrážkou auta so zverou (o vyše 200 viac ako v roku 2014, keď ich bolo spolu 2 159) a klientom vyplatila takmer 3,5 milióna eur. „Od začiatku roka 2016 evidujeme 1 677 škôd spôsobených zrážkou so zverou za vyše 2,1 milióna eur. Najviac škôd po zrážke so zverou evidujeme v okresoch Malacky, Nitra, Levice, Trnava a Košice – okolie. Najčastejšie nehodu spôsobila zrážka so srnou a jeleňom. Menšie poškodenia však spôsobili aj vtáky.“ Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, potom je postup pri hlásení škody rovnaký ako pri akejkoľvek inej poistnej udalosti. Nahlásite škodu poisťovni, ktorá preskúma okolnosti vzniku škody, jej rozsah a po potvrdení oprávneného nároku klientovi vyplatí náhradu škody. Pri čiastkových škodách sú poistným plnením účelne vynaložené a primerané náklady na opravu vozidla. V prípade totálnej škody poisteného vozidla je odškodným všeobecná hodnota vozidla. Ak však vodič havarijné poistenie nemá, potom má problém, pretože povinné zmluvné poistenie nepokrýva škody zo zrážky so zverou. V takom prípade sa môžete snažiť vymáhať škodu od poľovného združenia, ktorému zver patrila. A to bude problém, pretože si jednotlivé združenia budú zviera pohadzovať ako horúci zemiak. Iná situácia je, ak zrazíte hospodárske zviera (kravu, ovcu…). V tom prípade sa totiž veľmi ľahko dokáže, komu zviera patrilo a vy si môžete náhradu škody vymáhať od jeho majiteľa. Avšak aj on môže vymáhať škodu od vás, ak sa ukáže, že ste za zrážku zodpovedný vy. V tom prípade kryje škody hospodárovi vaše povinné zmluvné poistenie.

Rady na záver

Dnes je na trhu dostupných niekoľko odplašovačov zvierat, ktoré pri jazde vydávajú tóny pod prahom počuteľnosti. Zvieratá ich však počujú a včas zalezú do bezpečia lesa. Áno, pomôžu, ale v skutočnosti žiadne takéto ani podobné zariadenia negarantujú, že nestretnete zviera na ceste. Dobrou pomôckou pre prípad riešenia sporných situácií je kamera v aute. Pomocou nej môžete polícii alebo poisťovni dokázať, ako k nehode skutočne došlo. Najlepšou radou je jazdiť obozretnejšie, v kritickom období a kritických úsekoch o niečo pomalšie.

Peter Varga, foto: archív

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov