Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Tatra opäť prekonala to, čo si na začiatku roka zaumienila

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks za rok 2021 dokázala predať viac vozidiel než pôvodne plánovala a splnila svoje záväzky voči partnerom.

V roku 2020 (predminulý rok) Tatra napriek pandemickej situácii nezastavila ani na deň výrobu a aj vďaka tomu splnila svoj plán a predala 1186 vozidiel. Na rok 2021 Tatra Trucks plánovala predaj 1220 kusov vozidiel, tento počet sa jej nakoniec podarilo navýšiť, keď zákazníkom dodala 1277 automobilov. Z tohto počtu približne 40 percent putovalo na trhy v Česku a na Slovensku, zbytok bol určený na export. Čo sa týka pomeru vyrobených vozidiel rozdelených do hlavných segmentov, 40 % odobrali zákazníci v civilnej sfére, 10 % bolo určených pre záchranné zložky a 50 % automobilka dodala v rámci armádnych zákaziek.

Významné armádne projekty

Práve zákazka na vozidlá pre belgickú armádu predstavuje vôbec najväčší armádny projekt pre Tatru nielen za minulý rok, ale aj za posledné roky. Tatra Trucks v spolupráci s partnerskou automobilkou DAF Trucks totiž do Belgicka dodá 879 logistických nákladných vozidiel radu CF na tatrováckych platformách 4×4 a 8×8.  V minulom roku Tatra Trucks zaznamenala ešte jeden veľký obchodný úspech v rámci NATO na západ od českých hraníc. Nemecký Bundeswehr totiž vlani na jeseň objednal 76 nových hasičských vozidiel na podvozku Tatra Force, ktoré vzniknú v spolupráci s partnerskou firmou Rosenbauer.

V minulom roku Tatra Trucks dokončila aj dodávku troch desiatok tatroviek s hákovými nakladačmi pre českú armádu a pracuje na programe nových kolesových samohybných húfnic a systémov protivzdušnej obrany, pre ktoré má armáde dodať príslušné podvozky. Tatra vyrobila aj prvé vozidlá pro českou armádou objednané nové mobilné 3D radary MADR, špeciálne vozidlá komunikačného rušenia STARKOM alebo podvozky pro obrnené vozidlá TITUS. Na veľtrhu IDET zástupcovia Tatry navyše podpísali so štátnym podnikom VOP CZ zmluvu na dodávky ďalších podvozkov pre cisternové vozidlá obdobne určené pre AČR. V minulom roku boli zahájené aj dodávky prvých desiatok kusov vozidiel Tatra Force pre ozbrojené sily Ukrajiny.

Desať rokov radu Phoenix a nové projekty

V septembri minulého roku si v Tatre pripomenuli 10 rokov od zahájenia výroby modelového radu Tatry Phoenix, ktorý je pre automobilku kľúčovým produktom pre civilnú sféru. Doteraz firma dodala zákazníkom viac ako 3650 vozidiel tohto radu. Tatra Phoenix už v roku 2012 získala titul Najlepšie plnopohonné vozidlo v rámci prestížnej celoeurópskej ankety International Truck of the Year. Bolo to vôbec po prvé, kedy bol výrobok niektorej zo stredoeurópskych či východoeurópskych automobiliek nominovaný do tejto ankety a získal tento prestížny titul.

Minulý rok priniesol aj začiatok vývoja prototypu vozidla Tatra s vodíkovým pohonom, na ktorom kopřivnická automobilka spolupracuje s niekoľkými českými výskumnými organizáciami a vysokoškolskými pracoviskami v čele s Ústavom jadrového výskumu Řež. „Pre projekt použijeme podvozok radu Tatra Force v špeciálnom prevedení, ktorý je určený pro ťažobný priemysel, aby sme vozidlo mohli odskúšať v tých najnáročnejších podmienkach. Tatra taktiež zaistí kompletnú integráciu všetkých komponentov a systémov pohonu. Ak pôjde všetko podľa plánu, na konci tohto roku by mal byť hotový prvý prototyp určený k testovaniu,“ vysvetlil Radomír Smolka, riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti Tatra Trucks.

Tatra 603 X Coupé: Na Slovensku ožil aj interiér

Tatra Trucks v roku 2021 taktiež rozvíjala svoje aktivity na zahraničných projektoch. V polovici roku vznikla na Slovensku v Trenčíne nová dcérska spoločnosť Tatra Defence Slovakia, ktorá bude mať na starosti výrobu podvozkov, kabín a niektorých typov nadstavieb na vozidlá Tatra určené pre slovenské ozbrojené sily. Vlani sa takisto rozbehla sériová výroba vojenských prevedení automobilov Tatra v novom priemyselnom komplexe v Saudskej Arábii. Tatra Trucks do projektu prispela prenosom technológií a výroby, poradenskými službami pri výstavbe podniku a pomáhala s výstavbou výrobnej linky aj s nastavením manažmentu výroby. V súčasnosti dodáva komponenty a podzostavy vozidiel, ktoré sa v Saudskej Arábii montujú, postupne však dôjde k lokalizácii výroby niektorých dielov.

Zdroj: Tatra

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov