Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


VIDEO: Mini na Rely Dakar 2018 predstaví dva špeciály vrátane novej buginy

Po štyroch celkových víťazstvách na Rely Dakar v rade v rokoch 2012 – 2015 sa britská značka Mini a nemecká stajňa X-Raid rozhodli postaviť na januárový štart slávnych pretekov ešte silnejšie vozy. Špeciály Mini John Cooper Works Buggy a Mini John Cooper Works Rally oficiálne predstavili nedávno v Paríži.
Mini tak po prvý raz v histórii použije na Dakare dva rôzne vozy súčasne. S pohonom všetkých štyroch kolies tak, ako ho z najťažších pretekov na svete poznáme z minulosti, to bude Mini John Cooper Works Rally. Druhú alternatívu predstavuje model Mini John Cooper Works Buggy, ktorý má poháňanú len zadnú nápravu. Toto riešenie používa na svojich úspešných vozoch aj konkurenčný Peugeot (3008 DKR a 2008 DKR).

Nová bugina má pohon zadných kolies napriek tomu, že pravidlá pre nadchádzajúci ročník Dakaru boli upravené tak, aby zadokolky už neboli tak zvýhodnené a ich súboje so štvorkolkami boli vyrovnanejšie. O pohon buginy sa stará trojlitrový vznetový šesťvalec s výkonom 250 kW a maximálnym krútiacim momentom 800 Nm. Prevodovka a hnacie ústrojenstvo, rovnako ako systém preplňovania BMW TwinPower Turbo, sú úplne nové.

Voz Mini John Cooper Works Buggy prešiel intenzívnym testovacím programom, ktorý trval niekoľko mesiacov a prebiehal na odlišných typoch povrchov, napríklad v Maďarsku a Maroku. Na Rely Dakar 2018 usadne do novej buginy Fín Mikko Hirvonen, Američan Bryce Menzies a Yazeed Al-Rajhi zo Saudskej Arábie. Za volantom vyskúšaného modelu Rally zostane Argentínčan Orlando Terranova, Španiel Nani Roma, Poliak Jakub Przygonski a Čiľan Boris Garafulic. Celkovo postaví tím X-Raid Mini na štart sedem zástupcov.

„Toto je zďaleka najväčší projekt v histórii nášho tímu a pracovali sme na ňom veľmi urputne. V priebehu testovania buggy nikdy nezastavila kvôli technickej poruche, čo je skutočne pozoruhodné. Napriek všetkej eufórii však nesmieme zabúdať ani na druhé auto s pohonom všetkých štyroch kolies. Na jeho vývoji, najmä v oblasti nového podvozku, uloženia tlmičov a redukcii váhy, sme tiež pracovali. Existujú terény, kde majú tieto autá oproti ´dvojkolkám´ nespornú výhodu,“ povedal manažér tímu X-Raid Sven Quandt.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov