Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Diaľkovo ovládané Mercedes-Benz Arocs odpratávajú sneh z letiska.

Štyri ťahače návesov Mercedes-Benz Arocs 2045 AS 4×4 (315 kW/428 k; 2 100 Nm) s príslušnými prídavnými zariadeniami ukazujú prvý raz možnosti praktického využitia automatizovaného odpratávania snehu (a čistenia od ľadu) z letiska konvojom vozidiel s ovládaním na diaľku (Remote Truck Interface).

Ukážka je súčasťou projektu automatizovanej pozemnej údržby letiska: Automated Airfield Ground Maintenance (AAGM) koncernu Daimler realizovaného v spolupráci so spoločnosťou Fraport, ktorá vo Frankfurte nad Mohanom prevádzkuje jeden z najväčších uzlov leteckej dopravy na svete. Skúšobná prevádzka sa uskutočňuje v komplexe bývalého vojenského letiska Pferdsfeld ako súčasti infraštruktúry frankfurtského.

„Dnešnou ukážkou automatizovaného odpratávania snehu na letisku znovu preukazujeme naše vedúce postavenie v oblasti technológií,“ zdôraznil Martin Daum, člen predstavenstva Daimler AG zodpovedný za divíziu Daimler Trucks. Ako zároveň pripomína: „Nové technológie nie sú len predmetom diskusií, prinášame ich aj na cesty. Postupne vyvíjame naše najnovšie asistenčné systémy – až po automatizované jazdenie. Aktuálne pracujeme na realizácii dvoch konkrétnych prípadov použitia: jedným z nich je automatizované jazdenie v celkom bežnej premávke na diaľniciach – cieľ je jasný: chceme odbremeniť vodiča a výrazne zvýšiť bezpečnosť. Ďalším prípadom je jazdenie bez vodiča v uzavretých oblastiach pre významné zvýšenie produktivity.“

Výhody automatizovaného čistenia letísk (reálne konvoj môže obsahovať až 14 vozidiel) sú zrejmé: čistiace práce na letisku, osobitne v zime, sa predpovedajú veľmi ťažko a preto je ich plánovanie náročné. Dokonale presné, a tým aj veľmi precízne jednotky na odpratávanie snehu, ktoré riadi len jeden vodič vozidla a ktoré zabezpečujú čistenie vzletových a pristávacích dráh, majú rozhodujúci význam najmä pri bleskovom vývoji extrémneho počasia v zimných mesiacoch a nevyžadujú dodatočné plánovanie vozidiel a personálu.

Daimler (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov