Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Volvo S90 T6 AWD R-DESIGN: PRVÁ LIGA

Volvo S90 T6 AWD R-DESIGN nepochybne patrí do prvej ligy. Veľký sedan ponúka krásny dizajn, obrovský priestor a rýchlu športovú jazdu.

Má pod kapotou len dvojlitrový, kompresorom a turbom prepĺňaný štvorvalec, ale ten ponúka výkon 235 kW, teda celých 320 koní! Zrýchlenie z nuly na stovku sa vďaka hladko radiacemu osemstupňovému automatu a pohonu všetkých kolies odohrá za 5,9 sekundy a maximálna rýchlosť 250 km/h je viac ako dostatočná pre všetky situácie.
Dávno som nesedel za volantom auta, za ktorým sa každý obzrie, modré Volvo S 90 na 20-palcových kolesách R -Designu je práve takým. Keby sme chceli vymenovať výbavu tohto luxusného kúska, môžeme odpovedať stručne. Má všetko. Interiér je celý intímne čierny. Luxus na vás dýcha z každého pohľadu. Perfektná Nappa koža, dokonalá ergonómia, absolútne pohodlie. Takže neprekvapí ani 1 400 W audiosystém Bowers & Wilkins s luxusnou súpravou devätnástich
reproduktorov a zvukom, ktorý pripomína koncertnú sálu. To, že je súčasťou výbavy, sa v takomto aute akosi považuje za samozrejmosť.
Jazda je dokonalým zážitkom. Vybrať si môžete zo štyroch módov, a žiaden z nich vás nesklame. V polohe dynamic podvozok aj volant stvrdne, reaguje na každý, hoci len jemný dotyk plynového pedála, 8-stupňová automatická prevodovka radí plynule. Občas som pri prudkom zošliapnutí pedála manuálne preradil z dvojky
na trojku pádlami pod volantom.
Prekvapilo ma, že komputer pri plnej nádrži oznamuje dojazd 460 kilometrov. Pre našinca zvyknutého prejsť na jedno natankovanie sedemsto a viac kilometrov je to hriešne málo. Mne sa podarilo urobiť 481 kilometrov pri priemernej spotrebe 12,4 litra. Niet pochýb, že silný benzínový motor k prestížnej limuzíne jednoducho patrí. Najviac som využíval komfortný spôsob jazdy, v ktorom má aj optimálnu spotrebu, lenže popri brutálnom výkone musíte rátať aj s brutálnou spotrebou, ktorá sa pohybuje v mestskej premávke okolo 15 litrov benzínu. Tento dvojtonový mastodont má však len 60-litrovú nádrž. Pri jazde nad tritisíc otáčok motor buráca, aj keď vďaka vynikajúco odhlučnenej kabíne ho za volantom nepočuť, ale benzín akoby ste liali z krhly.

Volvo S90 T6 AWD R-DESIGN
Cena a záruka:
základ/test 38 900/80 650 €
2 roky bez obmedzenia km
Motor: preplňovaný zážihový R4/16V, zdvihový objem valcov 1 969 cm3, max. výkon 235 kW (320 k) pri 5 700 ot.min-1, max. krútiaci moment 400 Nm pri  2 200 – 5 400 ot.min-1. Emisie CO2 165 g/km.
Jazdné výkony, spotreba:
0 – 100 km/h za 5,9 s,
vmax = 250 km/h, spotreba výrobca/
test 7,2/12,4 l/100 km

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov