Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Ford pri výrobe motorov šetrí vodu aj energiu

Nové výrobné továrne automobiliek sú každým rokom šetrnejšie k životnému prostrediu. Ford nedávno uviedol, že jeho výrobná linka na vznetové motory spotrebuje polovicu vody a energie.

Ford prezentoval nové systém v šetrení vody a energie vo svojej prevádzke na výrobu vznetových motorov v Dagenham Diesel Centre vo Veľkej Británii. Ročná úspora by podľa automobilky mohla naplniť 7 olympijských bazénov.

Najväčšia prevádzka na výrobu vznetových motorov Ford na svete je v anglickom Dagenhame. Odtiaľ putuje do celého sveta tiež nový 2,0-litrový motor Ecoblue. Pri jeho výrobe plánuje značka ušetriť až 50 % energie a vody v porovnaní s predchádzajúcim 1,8 TDCi.

Ford plánuje v prvých rokoch vyrobiť 350 000 nových motorov ročne. Ročná úspora tak bude predstavovať 17,5 milióna litrov vody v porovnaní s výrobným procesom v roku 2011. To stačí na naplnenie 7 olympijských bazénov.

Veľkou úsporou budú nové obrábacie stroje, ktoré pre chladenie budú využívať rozprašovanie jemnej hmly. To ušetrí až 99,8 % vody v porovnaní s predchádzajúcimi výrobnými strojmi. Ford očakáva len s novými prístrojmi ročnú úsporu 16 miliónov litrov vody.

Zníženie objemu chladiacej kvapaliny v strojoch zníži náklady na energiu o 50 %. V roku 2011 spotrebovali na výrobu 1 motora 188 kWh a v roku 2016 to bude len 92 kWh. Ďalšou úsporou bude inštalácia LED osvetlenia, ktoré zníži ročnú spotrebu energie o 750 000 kWh. To je spotreba 7 500 domov po dobu 1 týždňa.

Ford sa tiež globálne zameriava na zníženie emisií skleníkových plynov (GHG) o 30 % na každom vozidle vyrobenom v rokoch 2010 až 2025. Nová výrobná linka v Dagenhame k tomu výrazne prispieva.

Nová technologická miestnosť, v ktorej sa pohonné jednotky testujú, ušetrí ročne ďalších 50 000 litrov nafty. Na začiatku vyrobia nový motor každých 30 sekúnd. Ford plánuje zvýšiť výrobné kapacity do roku 2018 na 500 000 pohonných jednotiek ročne.

MM, Ford

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov