Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Nissan dodá nové elektromobily do španielskej taxislužby

Nissan je svetovým leadrom v oblasti elektromobilov. Model Leaf je úspešný na všetkých svetových trhoch. V španielskom Madride ho vo veľkých počtoch využívajú ako taxík. Automobilka nedávno uzavrela obchod o dodávke najväčšieho počtu elektrických Leafov pre taxi službu.

Emisie vo veľkomestách sú svetovým problémom a netýkajú sa len New Yorku alebo Londýna. Po celom svete sa preto snažia vylúčiť dopravu z centier miest, prípadne ju obmedziť. Do týchto častí však stále budú môcť jazdiť elektrické vozidlá.

Tento argument bol jedným z hlavných pre madridskú taxislužbu La Ciudad, ktorá oznámila spoluprácu so spoločnosťou Nissan. Ich spoločný obchod predstavuje dodanie 110 nových elektrických Leafov s 30 kWh akumulátormi.

Madrid sa tak stáva „najpriateľským“ mestom pre elektrické taxíky v Európe. Nedávno totiž Nissan odovzdal 100 elektrických Leafov a e-NV200 pre taxislužby holandského Amsterdamu alebo 65 Leafov pre taxislužbu v Budapešti.

Vedúci elektromobilov Nissan, Gareth Dunsumore, sa vyjadril, že mestá po celom svete trpia na zvýšenú produkciu exhalátov. S vozidlami, ktoré produkujú nulové emisie, ako je napríklad Nissan Leaf, môžu tieto mestá zlepšiť svoje životné prostredie.

Nissan Leaf Nissan Leaf

Veľký vplyv majú na to práve taxislužby, ktoré majú vo svojich službách vozidlá s ročným nájazdom viac ako 100 000 km. Ročne tak usporia viac ako niekoľko miliónov gramov CO2, ktoré vozidlá s elektrickým pohonom neprodukujú.

Nissan Leaf je najpredávanejším elektromobilom na svete s už viac ako 220 000 predanými kusmi. Vynovené vozidlo s 30 kWh akumulátorom ponúka dojazd na jedno nabitie až 250 km. Podľa automobilky je tiež prevádzka Leafu štyrikrát lacnejšia, ako prevádzka porovnateľného vozidla so spaľovacím motorom.

Nissan už predal viac ako 800 elektrických automobilov do služieb taxi. Najlepšie trhy pre elektrické taxíky sú Holandsko, Veľká Británia a Španielsko. Regionálna vláda Španielska sa tiež zaviazala podporiť sumou 2 milióny eur záväzok k udržaniu 100 % elektrickej mobility.

Mestská rada v Madride uviedla, že plánuje rozširovať sieť nabíjacích staníc. Obdobný trend by sme privítalo tiež v našich podmienkach. Bohužiaľ na takéto podpory od štátu si budeme musieť ešte počkať.

MM, Nissan

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov