Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Mercedes-Benz „Concept IAA“

Mercedes-Benz “Concept IAA” (Inteligentné Aerodynamické Automobily) sú dva automobily v jednom: svetový rekordér aerodynamiky so súčiniteľom odporu vzduchu 0,19 a štvordverové kupé s neodolateľným štýlom.

Automobily značky Mercedes-Benz sú fascinujúce a technicky prepracované vozidlá. Vďaka inteligentnej inovácii rieši automobil IAA konflikt medzi funkciou a estetikou a ukazuje, že ich konštruktérom nechýbajú nápady k ďalšiemu zvýšeniu efektivity a funkcionality. Hnacím elementom  zásadných technologických je najmä kontinuálny digitálny procesný reťazec od výskumu a vývoja cez výrobu až po predaj, logistiku a sektor služieb. Stvárnenie dizajnu a aerodynamického tvaru modelu “Concept IAA” by nebolo možné bez využitia najnovších algoritmov spôsobu konštrukcie luxusného sedanu blízkej budúcnosti.

Mercedes-Benz Concept IAA in Shanghai 2016       Mercedes-Benz “Concept IAA” (Intelligent Aerodynamic Automob

Výsledkom je puristický elegantný automobil. Štvordverový sedan kupé “Concept IAA”  je symbióza dizajnu a aerodynamiku. Vozidlo interpretuje klasické proporcie športových vozidiel v modernom poňatí: dlhá kapota splýva do kompaktného tvaru, ​​ strecha elegantne klesá a končí s obvodovým spojlerom. Elegantnému bočnému pohľadu pretiahnuté mohutné výrazné blatníky a podbehy. Rovnako ako elegantný predok aj zadná časť vozidla má puristický vzhľad.

„Konceptom IAA pokračuje séria našich vizionárskych koncepčných vozidiel,“ povedal Gorden Wagener, vedúci oddelenia dizajnu spoločnosti Daimler. „Symbióza foriem, ktoré zabezpečujú účinnú aerodynamiku, je výrazom našej jedinečnej Mercedes-Benz filozofie dizajnu.“

Vnútro “Conceptu IAA” spája elegantný športový charakter s moderným luxusom. Stvárnenie interiéru nadväzuje na konštrukčný rad S-Class a S-Class kupé a ukkazuje pohľad na interiér luxusného sedan  blízkej budúcnosti. Výber farieb a materiálov vytvára kontrasty antracitovej a bielej, hliníka a skla. Elegantne zakrivené tvary, plynulé línie, starostlivo vybrané  vysoko kvalitné materiály zaručujú vysokú funkčnosť.

Štvorramenný volant má mnoho funkcií: OFN tlačidlami (Optical Finger Navigation) sa dá  prechádzať cez menu prístrojov a dodržiavať filozofiu Mercedes-Benz “ruky na volante a oči na ceste”.

“Concept IAA” je 5 040 milimetrov dlhý (alebo 5 430 mm v aerodynamickom režime), 1 995 mm široký a vysoký 1 305 mm. Jeho rázvor je 2 975 mm, rozchod kolies vpredu/vzadu 1 710 alebo 1 770 mm. Má benzínovo-elektrický plug-in hybridný pohon s celkovým výkonom 205 kW (279 k). Dosahuje najvyššiu elektronicky obmedzenú rýchlosť 250 km/h. Vozidlo má koeficient aerodynamického odporu 0,19, podobný pretekárskym autám, akým bol napríklad Mercedes-Benz W 25 už v sezóne 1936.

V súčasnosti patria modely Mercedes-Benz takmer vo všetkých segmentoch k aerodynamicky najlepším. S koeficientom odporu vzduchu 0,22 vytvoril v roku 2013 model CLA nový rekord v kategórii sériových vozidiel.

MB (šr)

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov