Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Opel na Oldtimer Grand Prix

Automobilka Opel je známa svojimi úspechmi a dlhoročným pôsobením v motoristickom športe. Aj preto sa zúčastnila na podujatí Oldtimer Grand Prix, kde predviedla niekoľko svojich významných modelov.

Na okruhu Nürburgring sa konal už 43. ročník Oldtimer Grand Prix. Automobilka Opel tu predstavila niektoré svoje úspešné modely z motoristického športu a odjazdila niekoľko kôl. Nechýbali tiež najnovšie vozidlá.

Počas podujatia návštevníci videli automobily z 50 ročnej histórie motoršportu automobilky Opel. Nechýbali modely Kadett, Ascona, Kadett C GT, Kadett E GSi alebo GTC OPC. Súčasťou predstavenia bol tiež dvojdverový Rekord C s prezývkou čierna vdova a motorom s maximálnym výkonom 110 kW (150 k).

Opel začal svoje aktivity v rallye modelom Kadett A. V roku 1960 to boli najprv vodiči s vlastnými vozidlami Kadett A, ktorí sa zúčastnili na niektorých podujatiach. Motor s výkonom 29 kW (40 k) však nezaručoval vysokú dynamiku.

Opel Oldtimer Grand Prix Opel Oldtimer Grand Prix

Pokračovateľom tradície bol Kadett B Coupé Rallye. S modelom Kadett C GT/E sa Walter Röhrl a Jochen Berger zúčastnili v roku 1976 na svetových majstrovstvách v rallye. V roku 1986 prišiel do sveta motoršportu Kadett E s pohonom predných kolies.

V roku 1989 vyhrala nemecké majstrovstvá rallye posádka Sepp Haider a Ferdi Hinterleitner s Kadettom GSi s výkonom 164 kW (220 k). S väčším modelom Ascona zvíťazil Walter Röhrl v roku 1975 v Acropolis Rallye.

Na podujatí sa objavil tiež predchodca Formuly 1 z dielne Opel s názvom Grand Prix Car z roku 1913. Motor so zdvihovým objemom 4,0 litra mal 16 ventilov a vačkový hriadeľ v hlave valcov. Súťažné vozidlo z roku 1914 s prezývkou „zelená príšera“ malo dokonca 12,3-litrový motor s maximálnym výkonom 193 kW (260 k).

MM, Opel

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov