Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Mercedes-Benz CLA a CLA Shooting Brake – Inovácie, ktoré potešia

Mercedes-Benz vďaka mnohým inováciám a vylepšenej sériovej výbave posilňuje pozíciu modelov CLA kupé a CLA Shooting Brake.

Nový tvar predného nárazníka, prepracovaná maska chladiča so vzorom hviezd a nový zadný difúzor zvýrazňujú športový charakter vozidla. Súčasne treba spomenúť modernizovanú grafiku svetlometov s LED, ktoré sú prvýkrát súčasťou sériovej výbavy, ako aj zadné svietidlá s LED. Možnosti individualizácie rozširujú nové farby lakov hypermodrá (exkluzívne pre modely CLA) a spektrálna modrá, ako aj tri ďalšie dizajny diskov s rozmermi do 19 palcov. Nové modely CLA kupé a CLA Shooting Brake sú sériovo vybavené 17-palcovými diskami z ľahkej zliatiny s päťlúčovým dizajnom vo farbe vanádiová strieborná alebo s dizajnom piatich zdvojených lúčov vo vysokolesklej čiernej farbe, ktoré sú osústružené do leskla.

Exkluzívny interiér so špičkovou eleganciou, sviežimi farbami a novými ozdobnými prvkami
Výrazným prvkom výbavy interiéru je voľne stojaca dvojitá obrazovka. Sériovo zahŕňa jeden 7-palcový a jeden 10,25-palcový displej. Na želanie sú k dispozícii dva 10,25-palcové širokouhlé displeje. Ponúkajú komplexný zážitok zo špičkovej techniky a vytvárajú maximálne otvorenú priestorovú architektúru. Volant súčasnej generácie je štandardne potiahnutý kožou napa. Multifunkčný športový volant môže byť alternatívne potiahnutý aj imitáciou kože ARTICO. Vzhľad interiéru ďalej vylepšujú nové ozdobné prvky so vzhľadom tmavých uhlíkových vlákien, z hnedého lipového dreva s otvorenými pórmi alebo z hnedého mikrovlákna MICROCUT (len línia výbavy AMG Line). Pre líniu výbavy AMG Line je prvýkrát k dispozícii aj vyhrievaný veniec volantu.

Súčasťou nového vysokokvalitného štandardu sú aj komfortné sedadlá. Vozidlá sú štandardne vybavené kombináciou imitácia kože ARTICO a trojrozmerne štrukturovanej čiernej látky. Na želanie sú k dispozícii aj v trendovej sivozelenej farbe. Variant výbavy Progressive ponúka tri farby interiéru: čiernu, béžovú macchiato a šalviová sivá. V línii výbavy AMG Line sú sériovo dodávané poťahy sedadiel z kombinácie imitácie kože ARTICO/mikrovlákna MICROCUT teraz k dispozícii aj vo farbe hnedá Bahia. Pre líniu výbavy AMG Line je dostupných celkom päť farieb čalúnenia: čierna, hnedá Bahia, šalviová sivá , titánová sivá Pearl/čierna a prvýkrát aj červená paprika/čierna.

Látkový poťah komfortného sedadla je výlučne vyrobený z recyklovaných materiálov. Pri poťahoch s kombináciou materiálov ARTICO/MICROCUT predstavuje podiel recyklovaných materiálov 65 % na kontaktných plochách sedadiel a 85 % v podkladových vrstvách.

Výrazne vylepšená výbava a jednoduchšia logika ponuky
Výrobca vozidiel Mercedes-Benz výrazne vylepšil sériovú výbavu a logiku ponuky ešte presnejšie prispôsobil konkrétnym želaniam zákazníkov. Napríklad už pre základnú výbavu obidvoch nových modelov CLA platí, že okrem koženého volantu a predných svetlometov s LED zahŕňa aj asistenta diaľkového svetla, cúvaciu kameru a balík USB. Od variantu výbavy Progressive zákazníci získajú navyše parkovací balík a balík zrkadiel, pre model CLA Shooting Brake aj zadné výklopné dvere Easy Pack.

Ďalšie funkčné prvky výbavy sú skombinované do balíkov, ktoré sú vytvorené na základe reálneho správania zákazníkov. Pokiaľ ide o dizajnové prvky ako farby, čalúnenia, ozdobné prvky a kolesá, zákazníci si svoje vozidlo môžu nakonfigurovať čo najindividuálnejšie.

Systém MBUX najnovšej generácie a ozvučovací systém Burmester s technológiou Dolby Atmos
Modely CLA kupé a CLA Shooting Brake sú vybavené najnovšou generáciou systému MBUX s novonavrhnutými štýlmi zobrazenia. Tri režimy (Navigácia, Asistenčné služby, Servis) a sedem farebných svetov umožňujú individuálne nastavenie združeného prístroja a centrálneho displeja úplne podľa vlastného želania a aktuálnej situácie. Centrálny displej ponúka všetky doterajšie funkcie ako navigácia, médiá, telefón, vozidlo atď., a ako dotykový displej umožňuje komfortné ovládanie.

Prepracovaný telematický systém zaujme novým dizajnom a lepším výkonom. Novinkou je možnosť bezdrôtového prepojenia s chytrými telefónmi prostredníctvom platformy Apple CarPlay alebo Android Auto. Ďalšiu možnosť konektivity vozidiel CLA kupé a CLA Shooting Brake predstavuje prídavná prípojka USB-C so zvýšeným nabíjacím výkonom. Všetky prípojky USB sú teraz osvetlené.

Ak si v aplikácii Mercedes me  aktivujete onlinové služby, hlasový asistent „Hey Mercedes“ dokáže viesť ešte lepšie dialógy a je ešte učenlivejší. Niektoré akcie možno spustiť aj bez aktivačného zvolania „Hey Mercedes“ (Ahoj, Mercedes). Hlasový asistent MBUX dokáže navyše vysvetliť aj funkcie vozidla.

Elektrifikované a výkonné pohony
Všetky benzínové motory sú elektrifikované a v rámci sériovej výbavy zahŕňajú štvorvalcové agregáty so 7-stupňovou alebo 8‑stupňovou automatickou prevodovkou DCT. Ako mierne hybridné pohony sú tieto motory vybavené prídavným 48-voltovým elektrickým systémom, ktorý zvyšuje výkon o ďalších 10 kW, čím dokáže podporiť agilnosť pri rozjazde. Nový, remeňom poháňaný štartovací generátor (RSG) citeľne zvyšuje komfort zákazníkov. Umožňuje štartovanie motora s malými vibráciami a nízkou hlučnosťou, ako aj kĺzanie vozidla s vypnutým spaľovacím motorom. Počas brzdenia a v deceleračnom režime sa v štartovacom generátore rekuperuje elektrická energia, ktorá sa využíva na napájanie 12-voltového elektrického systému a 48‑voltového akumulátora. Túto energiu možno využívať na podporu spaľovacieho motora pri zrýchľovaní vozidla. Nové skóre ECO 3.0 prináša diferencované vyhodnocovanie rôznych fáz jazdy, čím motivuje vodičov k úspornému správaniu.

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov