Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Cupra bude mať 3 nové modely, tie sú ale ostré!

Novými hrdinami sú modely Terramar, Tavascan a UrbanRebel.

Španielska značka Cupra predstavila svoje plány do budúcnosti s novými modelmi pre novú éru. Vrátila sa pritom tam, kde sa všetko začalo pred štyrmi rokmi – na historický závodný okruh Terramar pri meste Sitges, neďaleko Barcelony.

Mladá športovo založená značka už odovzdala zákazníkom takmer 200 000 automobilov, pričom jej obrat vzrástol zo 430 miliónov eur v roku 2018 na takmer 2,2 miliardy eur v roku 2021, čo ďaleko prekonalo všetky očakávania. 

Do roku 2025 vstúpi značka Cupra do novej éry troma ďalšími modelmi – Terramar, Tavascan a UrbanRebel, ako aj modernizáciou celého súčasného modelového programu.

„Dnes sme predstavili celú generáciu nových hrdinov Cupra, ktorá sa objaví na trhu do roku 2025,“ povedal Wayne Griffiths, CEO značky Cupra. „Našim cieľom je do roku 2025 zvýšiť predaj na 500 000 automobilov ročne a zintenzívniť našu medzinárodnú expanziu vstupmi na nové trhy, ako aj vstupmi do nových segmentov trhu. Aby sme to všetko dokázali, sú rozhodujúci ľudia. Sú to ľudia, ktorí tvoria značku.“   

Podujatie nazvané Unstoppable Impulse sa uskutočnilo na závodnom okruhu Terramar (Sitges) za účasti médií, partnerov a inštitúcií, ako aj ambasádorov značky.

Neuveriteľná cesta 

Značka CUPRA bola predstavená v roku 2018 s ambíciou priniesť športový charakter, vytvorený automobilovými nadšencami, túžiacimi zmeniť status quo. Prvým modelom, ktorý zhmotnil ambíciu a charakter značky ako nového vyzývateľa na automobilovom trhu, bola Ateca. Toto výkonné SUV bolo jedinečným zjavom v segmente kompaktných SUV. 

O dva roky nasledoval model Leon ako hatchback a kombi Sportstourer. So svojim širokým portfóliom spaľovacích motorov sa stal prvým elektrifikovaným modelom Cupra vďaka svojmu vysoko výkonnému pohonu plug-in hybrid. 

Krátko na to nasledoval prvý model vyvinutý exkluzívne pre mladú značku – Formentor. Crossover zaznamenal veľký úspech s doteraz takmer 100 000 predanými kusmi celosvetovo, čím sa stal najlepšie predávaným modelom značky.

 

A potom prišiel model Born. Prvý výlučne elektrický model značky presvedčivo dokázal, že elektrický pohon a vysoká výkonnosť sa hodia k sebe. 

Cupra Terramar: nové benzínové SUV značky 

V roku 2024 ponuku automobilov rozšíri model Terramar, športové SUV, ktoré svojim menom vzdáva úctu rovnomennému závodnému okruhu pri meste Sitges. Jeho dizajn kombinuje výrazné proporcie s nápadnými štylistickými prvkami. Toto emocionálne, športové  SUV ďalej posilní pozíciu značky v najrýchlejšie rastúcom segmente automobilového trhu v Európe. Vyrábať sa bude v závode Audi Hungaria v maďarskom Györi.

Cupra Terramar bude na výber s najmodernejšími spaľovacími motormi, ako aj s novou generáciou pohonu plug-in hybrid, ktorá umožní dojazd s elektrickým pohonom cca 100 km.

Agregáty plug-in hybrid, označované ako e-HYBRID, sú koncipované pre výkonnosť a majú moderný športový charakter v kombinácii s vysokou efektivitou. Preto sú dôležitou súčasťou stratégie značky Cupra v rámci revolúcie elektrifikácie.

Cupra Tavascan: sen sa stáva skutočnosťou

Ďalšiu etapu cesty predstavuje model Tavascan. Zhmotňuje víziu elektrifikácie značky Cupra a bude sa iba nepatrne líšiť od štúdie, predstavenej v roku 2019. Niektoré prvky dizajnu sú inšpirované elektrickým závodným špeciálom Cupra Tavascan Extreme E Concept z roku 2021. Tavascan nielen reprezentuje aktuálnu víziu elektrifikácie ale prispeje aj ku globalizácii značky, pretože Cupra ním vstúpi na nové trhy. Predávať sa začne v roku 2024.

Cupra UrbanRebel: prináša emócie a bojuje s konvenciami

V roku 2025 značka Cupra uvedie na trh model UrbanRebel – svoj mestský elektrický automobil. Sériový model, odvodený od štúdie z roku 2021, podľa ktorej má aj pracovné označenie, posunie značku ďaleko za jej tradičné hranice. UrbanRebel je nabitý emóciami, jeho dizajn predstavuje rebelskú polohu vo svete elektrickej mobility. 

Mestský elektromobil využíva modulárnu stavebnicu elektromobility MEB koncernu Volkswagen. Kvôli optimálnemu využitiu zastavanej plochy má vozidlo dlhé 4,03 m pohon predných kolies aby bolo možné vytvoriť variabilný batožinový priestor s objemom na úrovni kompaktných automobilov so spaľovacím motorom. 

Okrem toho je malý automobil veľkým vzorom v oblasti udržateľnosti, pretože jeho konštrukcia využíva recyklované polyméry a bio-materiály rastlinného pôvodu pre zníženie zaťaženia životného prostredia. Na zvýšenie výkonnosti a dosiahnutie vysokej celkovej kvalitatívnej úrovne sa budú využívať najmodernejšie výrobné technológie ako 3D tlač a 3D tkanie.

Ľahká konštrukcia karosérie a interiéru zabezpečí vysokú efektivitu a dlhý dojazd, ktorý bude do 440 km (verzia s najväčšou batériou). Hranice jazdnej dynamiky naznačuje štúdia UrbanRebel Concept, ktorá s elektromotorom 166 kW (226 k) akceleruje z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy.

Sériový model Cupra UrbanRebel, navrhnutý a vyvinutý v Barcelone by sa mal začať predávať v roku 2025. Výroba je plánovaná v závode Martorell. Počas podujatia zástupcovia značky Cupra avizovali aj budúcnosť aktuálnych modelov: Leon, Formentor a Born budú v roku 2025 modernizované. 

Cupra Leon Sportstourer PHEV – Nabíjaj ma mamko

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov