Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Odborníci radia: Nenechávajte zimnú údržbu auta na poslednú chvíľu

Zimný čas a chladné mesiace sú skúškou pre mnohých vodičov, najmä pre tých, čo nechodia na aute denne.

Výmenu pneumatík už majú pravdepodobne všetci zodpovední za sebou, ale tým sa príprava auta na zimne mesiace nekonči a nemala by končiť. V servise by sme si mali nechať minimálne skontrolovať funkčnosť brzdného systému a stav a kvalitu kvapalín (motorový olej, voda do ostrekovačov, nemrznúca zmes do chladičov, brzdová kvapalina a pod.). Veľmi dôležitá je kontrola funkčnosti osvetlenia, pretože podľa hesla vidieť a byť videný ide o jeden z najdôležitejších úkonov údržby z pohľadu bezpečnosti cestnej premávky.
Kontrolujeme funkčnosť svetlometov, a to nielen čelných svetiel a smeroviek, ale aj zadných a brzdových svetiel. Táto kontrola by sa mala stať jedným z pravidelných rituálov pred každou cestou. Svetlomety si tiež nechávame pravidelne, minimálne raz ročne, odborne nastaviť a skontrolovať v servise. Len ak máte správne nastavené svetlomety, môžete včas rozpoznať prekážky na ceste, nebezpečenstvo alebo neobvyklé dopravné situácie. Správne osvetlenie vám tiež umožní jasne vidieť dopravné značky, cyklistov a chodcov a umožní včas
a bezpečne reagovať. Vodiči by si mali rovnako často kontrolovať aj zrak – buď u očného lekára, alebo u optometristu.

osram_žiarovka_svietenie

Ďalšie dôležité pravidlo: kupujte kvalitné a správne autožiarovky do svetlometov a vymieňajte ich vždy v pároch. To znamená, že ak jedna žiarovka prestane fungovať, automaticky vymeníme žiarovku aj v druhom svetlomete. Je veľmi pravdepodobné, že druhá žiarovka čoskoro prestane fungovať. Okrem toho žiarovky počas svojej životnosti postupne strácajú na intenzite a blednú. Aby obe žiarovky svietili rovnako jasne, musíme ich vymeniť.
Preto sa odporúča mať so sebou aj náhradný pár vhodných autožiaroviek. To isté platí pre výbojky, ale v tomto prípade sa odporúča nechať ich vymeniť v servise. Na zimne mesiace volíme čo najvýkonnejšie žiarovky, ktoré nám umožnia vidieť lepšie a do väčšej diaľky. Ideálne sú napr. Night Breaker 200. Vďaka najmodernejšej technológii dosahujú žiarovky Night Breaker 200 vysoký svetelný výkon. Sú až trikrát jasnejšie a poskytujú svetlo, ktoré je až o 20 % belšie, než požadujú právne predpisy. Kužeľ svetla dosahuje dĺžky až 150 metrov. Silná svietivosť svetlometu zabezpečuje lepšiu a väčšiu viditeľnosť. To umožňuje vodičom oveľa rýchlejšie rozpoznať dopravné značenie alebo nebezpečenstvo a rýchlejšie a spoľahlivejšie naň reagovať. Prispieva tak k zvýšeniu bezpečnosti na cestách.

osram_žiarovky_svietenie_1

Novým vizuálnym prvkom žiaroviek Night Breaker 200 je zrkadlový chrómový vrchlík banky žiarovky, ktorý jej dodáva moderný vzhľad. Autožiarovka Night Breaker 200 je k dispozícii vo verziách H4 a H7 v papierovej krabičke alebo v dvojitom balení (duo box).

Všetko o žiarovkách Night Breaker 200 tu: https://www.osram.sk/am/campaigns/nightbreaker.jsp

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov