Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Hyundai ukázal nové Santa Fe

Spoločnosť Hyundai zverejnila prvé fotografie a videá nového modelu Santa Fe. Zdokonalená vlajková loď SUV modelov značky Hyundai v Európe prináša množstvo prémiových prvkov a nové hybridné a plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo. Nové Santa Fe je prvým modelom značky Hyundai v Európe, ktorý bude využívať novú konštrukčnú platformu tretej generácie. Ta prispieva k zvýšeniu výkonnosti, efektivity a bezpečnosti.

Nové Santa Fe ako prémiové rodinné SUV

Tieto významné zmeny prichádzajú práve v čase 20. výročia najdlhšie vyrábaného modelového radu SUV značky Hyundai. Santa Fe sa v Európe predáva od roku 2001 a zákazníci i odborná verejnosť ho vysoko oceňujú pre jeho komfort, priestrannú kabínu s funkčným dizajnom, veľký batožinový priestor a bohaté štandardné vybavenie. Zmeny, ktoré prináša nový model, robia zo Santa Fe prémiový model v kategórii rodinných SUV. Po prvý raz je v Santa Fe k dispozícii hybridný a plug-in hybridný pohon. Okrem toho nový model Santa Fe prináša výrazný a charakteristický nový dizajn, ako aj široké spektrum nových technológií a bezpečnostných prvkov.

Zmodernizovali sme Santa Fe prémiovými prvkami a príťažlivou estetikou, ktoré zvyšujú jeho celkovú hodnotu,“ povedal SangYup Lee, výkonný viceprezident a globálny riaditeľ dizajnového centra Hyundai. „Výrazné línie, ktoré sa tiahnu po celej dĺžke i šírke karosérie, dodávajú modelu Santa Fe robustný a súčasne vycibrený vzhľad, aký zákazníci od SUV očakávajú. Okrem toho sme mu pridali množstvo prvkov a funkcií, aby sme vytvorili skutočné rodinné SUV, s ktorým je radosť jazdiť.“

 

Opäť sa raz ukazuje, že počúvame našich zákazníkov a neustále prinášame najnovšie prvky a funkcie, aby sme uspokojili ich požiadavky. To sa týka aj našej palety motorizácií. Uvedením nového Santa Fe bude naša modelová ponuka SUV obsahovať celú škálu elektrifikovaných pohonov od elektrického, cez hybridné až po pohon palivovým článkom,“ povedal Andreas-Christoph Hofmann, viceprezident Hyundai Motor Europe pre marketing a produkt.

Blázniví Poliaci upravili Hyundai Santa Fe

Výrazný nový dizajn pre nezameniteľný vzhľad

Dizajn karosérie nového modelu Santa Fe kombinuje robustný vzhľad so sofistikovanosťou. Nápadný dizajn prednej časti na prvý pohľad upúta charakteristickou širokou maskou chladiča, ktorú lemujú predné svetlomety. Zvýraznené trojrozmerné vyhotovenie mriežky chladiča podporuje robustný charakter vozidla. Unikátnym prvkom sú denné LED svetlá v tvare písmena T, ktoré vytvárajú nezameniteľnú svetelnú grafiku a súčasne fungujú aj ako smerové svetlá.

V spodnej časti nárazníka robustný nájazdový štít lemuje spodný otvor na vstup chladiaceho vzduchu. Zároveň vizuálne podporuje architektúru masky chladiča. Dominantné, vertikálne orientované otvory na vstup vzduchu k predným kolesám na krajoch nárazníka, ktoré zlepšujú aerodynamickú efektivitu, vizuálne umocňujú dojem robustnosti prednej časti karosérie.

Výrazný charakter nového modelu Santa Fe podporujú aj široké obklady lemov blatníkov a disky kolies z ľahkej zliatiny s novým dizajnom a s veľkosťou až do 20 palcov. Na zadnej časti karosérie nový dizajn zadných skupinových svetiel s horizontálne pretiahnutou svetelnou grafikou vizuálne rozširuje karosériu. Zadné svetlá sú navzájom prepojené reflexným pásom červeného odrazového skla. Modelovaný tvar zadného nárazníka zvýrazňuje široký postoj a energický vzhľad vozidla.

Nový komplet Luxury Package pre prémiový vzhľad

Po prvý raz v automobile značky Hyundai bude pre nový model Santa Fe k dispozícii aj príplatkový balík Luxury Package, ktorý vozidlu dodá zvlášť vycibrený vzhľad. Exteriérový balík zahŕňa 20-palcové disky z ľahkej zliatiny so špeciálnym dizajnom, ako aj bočné plastové obklady a spodné časti nárazníkov lakované vo farbe karosérie namiesto štandardného matne čierneho vyhotovenia.

Nové voliteľné dizajnové prvky v interiéri

Interiér nového Santa Fe poskytuje viac priestoru a vyšší komfort. Posúva automobilový interiér na novú úroveň luxusu vďaka použitiu materiálov s mäkkým povrchom soft-touch. Spodná časť prístrojového panelu a stredová konzola majú nový dizajn. Nový je aj dotykový displej systému infotainmentu s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca). Nová splývajúca stredová konzola, vybavená tlačidlami elektronického ovládania automatickej prevodovky (shift-by-wire), je pripojená k bezpečnostnému čalúneniu prístrojového panelu elegantným oblúkom. Po prvý raz má nové Santa Fe prepínač jazdných režimov Terrain Mode – otočný gombík na stredovej konzole umožňuje pohodlne prepínať jednotlivé režimy pre jazdu v špecifických podmienkach.

Všetky tlačidlá a ovládacie prvky sú ergonomicky usporiadané pre intuitívne ovládanie. Držiak na nápoje sa dá zavrieť, keď sa nepoužíva, a priehradka pod stredovou konzolou poskytuje dodatočný odkladací priestor. Modernizáciu interiéru dopĺňa nová digitálna prístrojová doska s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca).

Efektívnejšie a nové elektrifikované pohonné jednotky

Nadväzujúc na európsku popularitu modelov Kona Electric a Kona Hybrid Hyundai rozširuje ponuku elektrifikovaných pohonov aj do svojej vlajkovej lode SUV v Európe. Santa Fe bude prvým modelom Hyundai v Európe, ktorý sa bude predávať s novými pohonnými agregátmi ‘Smartstream’ hybrid a plug-in hybrid. Podrobnosti o ponuke motorov budú zverejnené v blízkej budúcnosti.

Nová platforma pre vyššiu výkonnosť a bezpečnosť

Nové Santa Fe je prvým automobilom Hyundai v Európe a celosvetovo prvým SUV Hyundai využívajúcim úplne novú platformu tretej generácie. Tá prináša výrazné zlepšenia v oblasti výkonnosti, jazdných vlastností, spotreby paliva a bezpečnosti.

Vďaka sústave aerodynamických regulačných prvkov nová platforma zlepšuje prúdenie vzduchu cez motorový priestor a zabezpečuje lepší odvod tepla. To zvyšuje aerodynamickú stabilitu spodnej časti vozidla. Dynamickú stabilitu zlepšuje nižšie uloženie ťažkých komponentov v platforme, vytvárajúce nižšie ťažisko. Zdokonalená aerodynamika celej karosérie znižuje odpor vzduchu a tým prispieva k zníženiu spotreby paliva a k zlepšeniu výkonnosti a jazdných vlastností.

Čapy riadenia sú posunuté bližšie ku stredu predných kolies, čo zabezpečuje agilnejšie jazdné vlastnosti. Zosilnené tlmiace materiály a špeciálne konštrukčné riešenia znižujú prenos hluku a vibrácií do kabíny posádky.

Nová platforma prináša aj výrazné zvýšenie pasívnej bezpečnosti. Konštrukčné opatrenia zahŕňajú štruktúry s viacnásobnými dráhami prenosu síl, tepelné tvárnenie dielov skeletu karosérie a použitie dielov z ocele ultra vysokej pevnosti. Vďaka tomu karoséria vytvorená na novej platforme lepšie absorbuje energiu nárazu pri nehode pri minimalizácii deformácií kabíny posádky.

Nový Hyundai Santa Fe sa začne predávať v Európe v poslednom štvrťroku 2020.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov