Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Policajti nie sú proti autodopravcom!

Na internete je zverejnené video, v ktorej policajt má ostrú výmenu názorov s „protestujúcimi“ autodopravcami. Padá na neho veľké množstvo kritiky. Je ale nutné si uvedomiť, aké úlohy musí Policajný zbor SR zabezpečovať.

Napätie na oboch stranách rastie. K autodopravcom sa pridali aj poľnohospodári a taxikári. Situácia na mieste sa poriadne stupňuje…

Čo policajti môžu?

Skrátené vyjadrenie pána policajného prezidenta gen. Milana Lučanského: “Polícia je tu na to, aby ochraňovala životy, zdravie a majetok občanov. Nemôžeme dovoliť, aby sa napríklad rodiaca žena nemala ako dostať do nemocnice, keď ju manžel vezie, pretože sú zablokované cesty. Postupujeme vždy v zmysle zákonov, najskôr priestupcov vyzveme, aby upustili od protiprávneho konania a ak sa tak nestane, prejdeme na sankcie.”

 “V tejto súvislosti vyzývame všetkých k dodržiavaniu dopravných predpisov, resp. aby vodiči neblokovali cestnú premávku, v opačnom prípade budeme riešiť všetky priestupky v zmysle zákona. Pokiaľ to bude potrebné, vyzveme správcov komunikácií, prípadne právnické osoby, k odtiahnutiu vozidiel.

Ide konkrétne o priestupky podľa zákona o priestupkoch, najmä:

 •  proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, a to:
  – ohrozenie alebo obmedzenie plynulosti cestnej premávky,
  – neuposlúchnutie pokynu, výzvy alebo príkazu policajta,
  – prekážanie v jazde rýchlejšie idúcim vozidlám,
  – vyhadzovanie predmetov z vozidla, obťažovanie ostatných účastníkov cestnej premávky iných osôb najmä nadmerným hlukom, znečisťovaním ovzdušia alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,
  – jazda vpravo a v pravom jazdnom pruhu,
  – jazda vo vyhradenom jazdnom pruhu,
  – porušenie ustanovení o zastavení a státí,
  – dávanie zvukového alebo svetelného výstražného znamenia, prípadne výstražnej funkcie smerových svetiel,
  – najmenšia povolená rýchlosť, zastavenie a státie,
  – spôsobenie prekážky v cestnej premávke,
 •  proti verejnému poriadku, proti občianskemu spolunažívaniu, či proti majetku a ďalšie.”
Čo radoví policajti?

V tejto súvislosti by bežní policajti na mieste radi apelovali na tolerantnosť, keďže policajti nespôsobili stav, proti ktorému sa konajú zhromaždenia. Na druhej strane tiež  nie sú ani oprávnení vyhovieť požiadavkám autodopravcov, a majú konať vždy zákonne, nestranne a objektívne. Nemôžu opomenúť to, že konaním jednotlivca alebo skupiny môže dochádzať k zásahom do práv iných osôb. Tak ako policajti na mieste samom, ani my sa nevyjadrujeme k samotným zhromaždeniam, nazeráme na ne len pohľadom policajta a jeho zákonných povinností.

Zdroj: poradca policajta 

Foto: sita

Diskusia 1
 1. Michal Používateľ hovorí

  Pani autodopravcovia.. By som bol zvedavý že ktorý z vás bude taký frajer ,keď ušetrené peniaze dá svojim šoférom. Nepoznám ani jedného.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov