Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Nissan, Zeroemission a SAV: Unikátne nabíjacie stanice v Bratislave

Pribudli v areáli Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste v Bratislave a sú výsledkom partnerstva Slovenskej akadémie vied s automobilkou Nissan a spoločnosťou Zeroemission.

Nové nabíjacie stanice Vehicle to Grid a Tritium predstavujú technologickú špičku. Začiatok novej konkrétnej spolupráce SAV s partnermi v oblasti výskumu a testovania elektromobility súvisí s dlhodobým zámerom hľadania alternatívnych zdrojov energie v automobilovom priemysle. Budú prispievať k ekologickému cestovaniu, ale aj pre výskum. Mnohé ústavy už prejavili záujem podieľať sa na vývoji a inováciách systému nabíjania elektromobilov.

     

Inovatívna technológia nabíjacej stanice Vehicle to Grid dokáže vracať nadbytočnú energiu na doplnenie a stabilizáciu miestnej energetickej siete. V areáli SAV na Patrónke je takýto systém inštalovaný vôbec prvýkrát v rámci priestoru Vyšehradského regiónu. „Ide o mobilnú napájaciu jednotku s unikátnym obojsmerným napájaním. V prípade, že auto stojí a nepotrebuje energiu, ktorá je uložená v batérií, je stanica Vehicle to Grid schopná  vracať túto energiu späť do siete,“ povedal Vincent Ricoux, Marketing Manager spoločnosti Nissan Sales CEE.

Ako pri tejto príležitosti zdôraznil predseda SAV prof. Pavol Šajgalík, realizácia projektu je ďalším potvrdením úsilia SAV v podpore aplikovaného výskumu. „Uvedomujeme si naliehavosť znečisťovania ovzdušia automobilovou dopravou. Preto sme prijali ponuku automobilky a firmy, ktorá vyrába nabíjacie stanice. Plánujeme kúpu prvých dvoch elektromobilov, ktoré sa nám vďaka projektu podarí získať za zvýhodnenú cenu. Budeme ich využívať na prepravu v hlavnom meste, čím chceme verejnosť motivovať k správnej ceste rozvoja elektromobility na Slovensku.“

Na slávnosti sa zúčastnil aj podpredseda Európskej komisie Maroš Ševčovič ktorý pripomenul, že Európska komisia motivuje automobilky, aby sa intenzívnejšie venovali vývoju a výrobe elektromobilov. „Do roku 2030 chceme, aby každé tretie auto v Európe jazdilo na čistý pohon.  Potrebujeme získať dôveru zákazníkov, a to v prvom rade tým, že autá na elektrický pohon budú predávané za prijateľnú cenu. Druhý dôvod je ten, aby sme dokázali zákazníkov presvedčiť, že ich cesta v týchto nových autách bude rovnako pohodlná, rovnako bezproblémová, ako je dnes cesta autami so spaľovacím motorom.“

Všetky zainteresované strany sa zhodli na tom, že hľadať alternatívne zdroje energie v automobilovom priemysle je dnes nevyhnutné, a SAV chce byť inšpiráciou v podobných snahách aj pre ďalšie inštitúcie na Slovensku.

jp

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov