Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Naozaj?! Uvádzané hodnoty emisií vraj budú konečne správne!

Vďaka novým pravidlám sa aféra dieselgate už nebude opakovať.

Európske inštitúcie sa v decembri dohodli na novej legislatíve, ktorá zjednotí a sprísni dodržiavanie emisných noriem výrobcami vozidiel na území Európskej únie.

Príslušné národné legislatívy budú nahradené novými spoločnými pravidlami a Európska komisia bude v sporných prípadoch môcť nariadiť arbitrážne konanie. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH), ktorý bol ako jediný zástupca Slovenska členom Výboru Európskeho parlamentu pre vyšetrovanie emisného škandálu, ide o významný krok k zlepšeniu ochrany ovzdušia aj práv spotrebiteľov.

„Veľké automobilky využívali neprehľadnosť a nejednotnosť legislatív jednotlivých členských štátov a mysleli si, že im ich nekalé konanie prejde. Nové pravidlá, ktoré sme vo Výbore pripravili a predložili európskym inštitúciám zabezpečia, že hodnoty emisií budú posudzované v reálnej prevádzke a podľa spoločných pravidiel a noriem. Som rád, že sme sa vyhli vytváraniu nových orgánov a inštitúcií, ktoré by stáli nemalé finančné prostriedky a ich význam by bol sporný. Význam tejto úpravy pre motoristov je nesporný. Budú mať istotu, že uvádzané hodnoty sú skutočne tie správne a podľa toho si budú môcť aj vybrať typ vozidla, ktorý im vyhovuje. Zároveň ide aj o náš prínos k boju proti klimatickým zmenám a za čistejšie ovzdušie. Čo ma prekvapilo, bol odmietavý postoj niektorých členských štátov proti spoločným pravidlám. Po zložitých rokovaniach sa nám ho však podarilo prelomiť. Nová legislatíva bude platiť od roku 2020.“

Na obrázku: Následok dieselgate v USA – pohľad na jedno z pohrebísk áut po emisnom škandále.

(šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov