Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

VIDEO: Nissan GT-R/C ovládaný z helikoptéry konzolou na PlayStation?!

Najnovšia verzia počítačovej hry na PlayStation 4 s názvom Gran Turismo Sport azda ani nemohla mať lepšiu reklamu. Na okruhu v Silverstone si britský profesionálny automobilový pretekár Jann Mardenborough sadol do helikoptéry, z ktorej ovládal špeciálne upravený voz Nissan GT-R/C v skutočnej veľkosti len pomocou tradičnej konzoly na PlayStation.


Dvadsaťšesťročný pilot z anglického Darlingtonu si netradičnú úlohu z kokpitu vrtuľníka užíval. Dosiahol sympatickú najvyššiu rýchlosť 210 km/h, pričom maximálna rýchlosť je 315 km/h. Len sa tak potvrdilo, že Nissan GT-R je najsilnejšie auto na diaľkové ovládanie vôbec. Nie je to však prototyp skutočného auta, ale 542CV Nissan GT-R R35 V6 špeciálne upravený na to, aby bol ovládateľný na diaľku. Výsledkom spolupráce spoločnosti Nissan a Sony je tak Nissan GT-R/C.


Mardenborough, ktorý je členom japonského tímu Nissan NISMO v triede LMP1 (FIA World Endurance Championship), išiel na Silverstone najrýchlejšie kolo priemernou rýchlosťou 122 km/h. Len pre porovnanie, priemerný čas na tomto renomovanom okruhu, je 134 km/h, takže ten rozdiel nie je vôbec veľký. Použité auto bolo vybavené štyrmi robotmi na kontrolu prevodovky, riadenia, akcelerátora a bŕzd.


Diaľkovo ovládaný Nissan využíval celkovo šesť mikropočítačov umiestnených v kufri, aby aktualizoval ovládacie prvky a bol čo najpresnejší (pozn. vysiela signály až 100-krát za sekundu). Snímač Racelogic VBOX Motorsport prenášal rýchlosť vozidla v reálnom čase. Počas jazdy vlastne prenášali mikropočítače vstupy regulátoru do palubných systémov GT-R. Vďaka spomínanému snímaču mohol Mardenborough sledovať rýchlosť auta na LCD obrazovke v kokpite helikoptéry.


„Takúto príležitosť dostanete raz za život, je to niečo neskutočné. GT-R/C ma preniesol do dvoch svetov súčasne – virtuálneho hrania hier a reality motošportu. A to všetko spôsobom, aký som ešte donedávna považoval za nemožný. Odozva vozidla, keď som vzal do ruky konzolu, bola dokonalejšia, ako som očakával. Riadiť diaľkovým ovládačom z helikoptéry Nissan GT-R v skutočnej veľkosti a ísť rýchlosťou 210 km/h na okruhu Silverstone, to zostane navždy v mojej pamäti,“ uviedol Mardenborough.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov