Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Zabudnite na volanty! Na obzore sú sci-fi ovládače

Má tvar, ktorý skôr pripomína volant z kokpitu F1, ale inak sa len ťažko dá hovoriť o klasickom volante. Jaguar&Land Rover predstavili nový volant Sayer, ktorý má byť malou ukážkou toho, ako bude vyzerať doprava po roku 2040.

Sofistikovaný volant, ktorý je inak súčasťou futuristického konceptu Jaguar Future-Type, je pomenovaný podľa jedného z najslávnejších dizajnérov Jaguaru a odborníkov na aerodynamiku Malcolma Sayera. Ten pracoval pre britskú značku v rokoch 1951 až 1970.

 

Volant, ktorý predvída spôsob dopravy o štvrťstoročie, si so sebou budeme nosiť domov, kde sa stane našim asistentom. Napríklad mu poviete, že na druhý deň potrebujete byť na schôdzke o ôsmej hodine ráno. Volant naplánuje príjazd autonómneho auta a zobudí vás tak, aby ste všetko stihli.

K predstavení inteligentného volantu budúcnosti došlo na septembrovom Tech Feste v londýnskom Central Saint Martins. Sayer je prvý volant s hlasovo ovládaným systémom umelej inteligencie (AI), ktorý bude schopný vykonávať stovky úkonov.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov