Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia sorento

Novú Kiu Stinger testovali na snehu a ľade

Kia Stinger – nový športový sedan typu fastback spoločnosti Kia bol vystavený testovacím podmienkam pri teplotách pod bodom mrazu.

Extrémny zimný testovací režim v snehu a na ľade pomáha vylepšiť pohonnú sústavu a asistenčné systémy vodiča.Konštruktéri dosiahli rovnováhu medzi riadením a spoľahlivými vlastnosťami pri jazdách na dlhé trate. Aj vďaka tomu, že Kia Stinger je k dispozícii s pohonom zadnej nápravy alebo všetkých kolies, so systémom dynamického smerovania krútiaceho momentu (Dynamic Torque Vectoring Control) a samosvorným diferenciálom.

Nevadí mu arktická zima

Kia Stinger sa vrhá do hlbokej arktickej zimy, aby podstúpila poslednú fázu svojho vývoja predtým ako bude v druhej polovici roku 2017 uvedená na trh. Nový športový sedan typu fastback značky Kia opúšťa európsku testovaciu základňu spoločnosti na obávanom okruhu Nürburgring Nordschleife v Nemecku, aby ho jeho konštruktéri vystavili extrémnym teplotám hlboko pod bodom mrazu a ľadovým podmienkam severného Švédska.

Konštruktéri sa usilujú zladiť túžby vodičov po predvídateľnom a za akýchkoľvek podmienok stabilnom riadení inšpirovanom vozidlami Gran Turismo a pôžitok z jazdy športového sedanu s pohonom zadných kolies. Spoločnosť Kia vo svojom vývojom stredisku v Arjeplogu vo švédskom Laponsku zdokonaľuje toto vozidlo, kde pritom využívajú celé spektrum nízko zimných jazdných podmienok, vrátane cvičiska školy šmyku, jazdného okruhu a slalomového testu na povrchu zamrznutého jazera Uddjaure.

Bezpečnosť a spoľahlivosť

Posledná fáza testovacieho programu vozidla umožní 100-člennému vývojovému tímu spoločnosti Kia zdokonaliť nielen riadenie vozidla v režime s pohonom zadných i všetkých štyroch kolies, ale aj vlastnosti rozličných ponúkaných elektronických asistenčných systémov.

Stinger sa po začatí predaja stane prvým sedanom od spoločnosti Kia, ktorý bude dostupný s pohonom zadných alebo všetkých kolies. Systém pohonu všetkých kolies so zameraním na zadnú nápravu je vytvorený tak, aby poskytoval optimálnu priľnavosť aj v najnáročnejších podmienkach. Modely s pohonom všetkých kolies disponujú vylepšeným systémom dynamického smerovania krútiaceho momentu (Dynamic Torque Vectoring Control), ktorý automaticky prenáša výkon a brzdnú silu na príslušné kolesá na udržanie smeru jazdy v ostrých zákrutách či na klzkých povrchoch. Zákazníci, ktorí sa rozhodnú pre Stinger s pohonom zadnej nápravy, budú mať v rámci voliteľnej výbavy k dispozícii mechanický samosvorný diferenciál, ktorý zaisťujúce maximálnu nastaviteľnosť riadenia – a tým i pôžitok z jazdy. Pre modely Stinger GT s 3,3-litrovým motorom bude k dispozícii plne prepínateľný systém elektronickej regulácie stability vozidla (ESC) a systém kontroly trakcie (TCS) v režime „Sport“.

Albert Biermann, vedúci testovania vozidiel a vývoja vysokovýkonných verzií v spoločnosti Kia, pri tejto príležitosti uviedol: „Testovanie tohto vozidla v takýchto extrémnych podmienkach nám umožňuje zamerať sa na stabilitu a predvídateľnosť, ktorú Stinger vodičom ponúka vo všetkých verziách a v akýchkoľvek jazdných podmienkach. Navyše je úplne zásadné, že tieto testy nám umožnia vyvinúť automobil, ktorý si ponechá príťažlivosť, akú zákazníci hľadajú pri športových sedanoch. Chceme, aby si nadšení vodiči mohli užiť vzrušenie z jazdy vo svojom vozidle Stinger v akýchkoľvek podmienkach bez toho, aby museli robiť ústupky voči bezpečnosti.“

Výkonné motory

Zimný testovací režim spoločnosti Kia zaručí aj odolnosť modelu Stinger, nakoľko teploty klesajúce až na -35°C dávajú automobilke príležitosť vyskúšať každú súčiastku vozidla v tých najextrémnejších podmienkach. Model Stinger ponúkne svojim majiteľom rovnaké špičkové záručné podmienky ako ostatné bežné modely od spoločnosti Kia, a to na všetkých trhoch, na ktoré sa bude dodávať.

Pre model Stinger budú k dispozícii tri motory v závislosti od konkrétneho trhu. Najvýkonnejšou pohonnou jednotkou je 3,3-litrový zážihový motor V6 s najvyšším výkonom 272 kW (370 k) a krútiacim momentom 510 Nm. Stinger s týmto motorom dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h už za 5,1 sekundy, čo z neho robí vôbec najrýchlejšie akcelerujúce sériové vozidlo v dejinách značky Kia. Do modelu Stinger sa ďalej dodáva preplňovaný 2,0-litrový štvorvalec s maximálnym výkonom 184 kW255 k a krútiacim momentom 353 Nm. Tretím motorom je 2,2-litrový turbodiesel, ktorým by mala byť podľa predpokladov vybavená väčšina modelov Stinger predaných v Európe. Tento agregát dosiahne najvyšší výkon 148 kW (200 k) a krútiaci moment 440 Nm. Všetky motory sú štandardne vybavené 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

Kia (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov