Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Latvala vyhral švédsku rely a je na čele priebežného poradia šampionátu

Prvýkrát od čínskej rely v roku 1999 vyhrala Toyota súťaž Majstrovstiev sveta v rely FIA, a to už pri druhej účasti nového špeciálu Yaris WRC.

Jari-Matti Latvala udržal vedenie po sobotňajšej špeciálnej skúške, v ktorej sa dostal do čela, keď do tej doby vedúci jazdec poškodil riadenie svojho auta. Latvala vyhral všetky tri nedeľné rýchlostné skúšky, zvýšil svoj náskok a nakoniec do cieľa došiel pre prvé rely víťazstvo tímu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team. Vďaka víťazstvu v závode sa Latvala dostal aj do čela Pohára jazdcov.

Juho Hänninen sa v nedeľnej etape vyhol všetkým nástrahám a postaral sa tak o zisk ďalších bodov do hodnotenia továrenských tímov. Vďaka tomu sa tím TOYOTA GAZOO Racing vyšvihol na druhú pozíciu v Pohári konštruktérov. Latvala vďaka svojmu 17. víťazstvu v kariére, štvrtému vo Švédsku a prvému od triumfu v Mexiku v roku 2016 kraľuje v Pohári jazdcov. Jari-Matti cez víkend nenašiel premožiteľa v šiestich rýchlostných skúškach: RZ1, RZ4, RZ13, RZ16, RZ17 a RZ18.

Latvala odštartoval do záverečnej etapy s náskokom iba 3,8 sekundy pred svojim najbližším prenasledovateľom, ale zajazdil najrýchlejší čas vo všetkých troch rýchlostných skúškach (vrátane záverečnej power stage) a získal tak veľmi cenné a emotívne víťazstvo, keď počas celého dňa nezaznamenal žiadne problémy. Hänninen skončil na 23. mieste a pokračuje v testovaní nastavenia svojho vozidla pre ďalšie súťaže.

Ďalšia, v poradí tretia, zastávka svetového šampionátu rely sa uskutoční v dňoch 9. -12. marca stane Mexická rely. Jazdci sa tak tento rok po prvýkrát predstavia na drobnom štrku a budú sa musieť vysporiadať s vysokými teplotami a rýchlostnými skúškami vo vysokých nadmorských výškach, čo na nedostatku kyslíka pocítia predovšetkým motory. Pre tím TOYOTA GAZOO Racing to bude ďalšia úplne nová výzva.

 

Konečné výsledky švédskej rely:

 1. Jari-Matti Latvala/Miika Anttila (Toyota Yaris WRC) 2 hod 36 min 3,6 s
  2. Ott Tanaka/Martin Jarveoja (Ford Fiesta WRC) +29,2 s
  3. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +59,5 s
  4. Dani Sordo/Marc Marti (Hyundai i20 Coupe WRC) +2 min 11,5 s
  5. Craig Breen/Scott Martin (Citroen C3 WRC) +2 min 51,2 s
  6. Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +5 min 26,6 s
  7. Hayden Paddon/John Kennard (Hyundai i20 Coupe WRC) +5 min 31,2 s
  8. Stephane Lefebvre/Gabin Moreau (Citroen DS3 WRC) +7 min 14,7 s
  9. Pontus Tidemand/Jonas Andersson (Škoda Fabia R5) +9 min 11,1 s
  10. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta R5) +10 min 2,9 s
   23.  Juho Hänninen/Kaj Lindström (Toyota Yaris WRC) +23 min 5,6 s

 

Pohár jazdcov svetového šampionátu FIA 2017 po dvoch podnikoch:
1. Jari-Matti Latvala 48
2. Sebastien Ogier 44
3. Ott Tanaka 33
4. Dani Sordo 25
5. Craig Breen 20
6. Elfyn Evans 18
7. Stephane Lefebvre 10
8. Thierry Neuville 8
9. Hayden Paddon 7
10. Andreas Mikkelsen 6
12. Juho Hänninen 3

 

Pohár továrenských tímov svetového šampionátu rely FIA 2017 po dvoch podnikoch:
1 M-Sport World Rally Team 73
2 Toyota Gazoo Racing WRT 53
3 Hyundai Motorsport 40
4 Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team 26

Vyjadrenie tímu:

Akio Toyoda (prezident tímu):

„Vyhrať po 17-ročnej pauze Majstrovstvá sveta v rely je nádherný pocit. Vždy som sa na tento okamih tešil, ale nikdy by mi nenapadlo, že príde tak skoro. Chcel by som veľmi poďakovať každému členovi nášho tímu aj všetkým našim fanúšikom, ktorí čakali na náš návrat a podelili sa s nami o svoju radosť. Rád by som spomenul rozhovor, ktorý sme viedli s Tommie a Jarim-Mattim pred štartom švédskej rely na tému „komunikácie s autami“. Jari-Matti mi hovoril, že sa vždy snaží s vozidlami láskyplne komunikovať a opatrne ich riadiť. Tommi sa zase zmienil, že vie, ako by mohli ísť vozidlá rýchlejšie, pretože ich jednoducho miluje. Ich slová plné lásky k autám sa ma veľmi dotkli, pretože cítim to isté. Preto nám všetkým želám, aby sme si tieto pocity aj naďalej užívali, aby sme spoločne čelili všetkým prichádzajúcim výzvam a aby sme z Yarisu WRC dokázali urobiť ešte lepšie auto.“

Toyota, dk

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov