Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Volvo Amazon: známy bojovník oslavuje 60 rokov

Volvo Amazon bolo prvým vozidlom značky, ktoré slávilo úspechy tiež na trhoch v USA. Bol to tiež pokrokový automobil v oblasti technológií a aj dizajnu.

Prvé predstavenie Volvo Amazon prebehlo v prvý septembrový víkend 1956. Hostia prišli na slávnostný akt do švédskeho mesta Orebro, kde zástupcovia automobilky predstavili elegantný model líšiaci sa od bežnej produkcie vtedajšieho Volva.

Volvo pomenovalo model podľa ženskej bojovníčky v gréckej mytológii. Za dizajn bol zodpovedný vtedy 26-ročný Jan Wilsgaard, ktorý tiež navrhol série 140, 240, 700 a 800. Známy dizajnér nedávno zomrel vo veku 86 rokov.

V nadväznosti na PV444 to bol len druhý povojnový model, ktorý je však v súčasnosti asi najvyhľadávanejším veteránom značky. Na smolu automobilky začal v rovnakom období s produkciou mopedu Amazon tiež nemecký výrobca Kreidler a tak bol na niektorých trhoch k dispozícii s rovnakým názvom automobil aj motocykel.

Volvo Amazon Volvo Amazon

Neskôr podpísali dohodu, v ktorej Volvo predávalo model Amazon ako jediný výrobca s týmto názvom len na severských trhoch. V iných častiach sveta ste ho kúpili s označením 121 alebo 122 (športová verzia).

Kombi verzia mala označenie 221 a 222. V súčasnosti sa však používa výlučne názov Amazon. V rokoch 1957 až 1959 boli v ponuke len dvojfarebné automobily. Kombináciou bola čierna, modrá alebo rubínovo červená farba so sivou alebo čiernou strechou.

Od roku 1959 bol v ponuke len s jednou farbou a o 2 roky neskôr prestala v ponuke figurovať dvojfarebná karoséria. V roku 1958 prišla na trh verzia Sport s dvojicou karburátorov a ostrejším vačkovým hriadeľom, ktorá priniesla maximálny výkon 62 kW (85 k).

Volvo Amazon Volvo Amazon

V roku 1959 sa v modeli Amazon objavil v sériovej výbavy trojbodový bezpečnostný pás. Bolo to tak prvé vozidlo na svete, ktoré ho malo v sériovej výbave. Odhaduje sa, že odvtedy táto bezpečnostná pomôcka zachránila najmenej milión ľudí.

Najšportovejšia verzia 123 GT mala motor z modelu 1800S. Maximálny výkon bol 85 kW (115 k). Vonkajšie spätné zrkadlá namontovali na predné blatníky a tachometer premiestnili nad palubnú dosku. Vývoj pokračoval aj po predstavení série 140.

V roku 1969 získal nový motor B40. Volvo Amazon bolo tiež prvým vozidlom značky, ktoré sa predávalo prevažne mimo Švédska, na zahraničné trhy zamierilo až 60 % celkovej produkcie. Za 14 rokov vyrobili takmer 668 tisíc kusov.

Volvo Amazon Volvo Amazon

Posledný vyrobený Amazonom zišiel z výrobných pásov továrne v Torslande 3. júla 1970. Bol tmavomodrej farby a v súčasnosti je súčasťou zbierky Volvo múzea. Volvo Amazon vyrábali tiež v kanadskom Halifaxe, juhoafrickom Drubane a belgickom Gente.

10 faktov o Volvo Amazon, o ktorých ste možno nepočuli:

1: Približne 8 % z takmer 300 tisíc predaných modelov Amazon vo Švédsku stále jazdí. Je to presne 24 282 automobilov len na domácom švédskom trhu

2: Továrenský jazdec Volva, Carl-Magnus Skogh vyhral v roku 1965 Rally Akropolis v Grécku práve s modelom 122S

3: Švédska polícia spolupracovala s Volvom na vývoji Amazonu. Policajné verzie mali kotúčové brzdy, brzdový asistent alebo radiálne plášte. Tieto veci sa dostali do sériových modelov až o niekoľko rokov neskôr

4: Colin Powell, bývalý štátny tajomník USA, vlastnil niekoľko veteránov Volvo vrátane Amazonu z roku 1966

5: V roku 1963 na autosalóne v Ženeve predstavili kabriolet 122S a nakoniec vyrobili len 4 kusy

6: Volvo Amazon bolo v roku 1962 reklamou na služby UPS ako nezničiteľné vozidlo

7: Plány poukazovali na zástavbu motora V8 z ťahača. Volvo postavilo 5 prototypov, ktoré však zrušilo z dôvodu nerentabilnosti. Bez šesťvalca v ponuke by bol prechod zo 4-valcového na 8-valcový motor veľkým skokom

8: Volvo Amazon z továrne v kanadskom Halifaxe predávali ako Volvo Canadian

9: Volvo sa vďaka modelu Amazon v roku 1958 stalo najpredávanejšou značkou vo Švédsku. Toto prvenstvo si udržalo dodnes

10: Vo filme „ Všetci prezidentovi muži“ o afére Watergate „preháňal“ Robert Redford biele Volvo Amazon

MM, Volvo

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov