Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Nové LED svetlomety pre Opel Zafira a Mokka X

Opel priebežne aktualizuje príplatkovú výbavu svojich modelov a nedávno do Zafiry a Mokky X pridal najnovšie LED svetlomety. S týmto zdrojom svetla tak obe vozidlá budú ešte viac konkurencieschopné.

V nedávnej dobe po veľkom „boome“ xenónových a bi-xenónových svetlometov prichádza na scénu LED zdroj svetla. Voči xenónovej výbojke poskytuje dlhšiu životnosť, nižšiu energetickú náročnosť a pre niektorých vodičov prijateľnejšie farebné spektrum.

V súčasnosti tak automobilky propagujú nové LED svetlomety ako novinky vo všetkých kategóriách. Opel nedávno predstavil novú Zafiru do ktorej ponúka najnovšie LED reflektory. Tie pridal do príplatkovej výbavy aj v menšej Mokke X.

Viceprezident vývoja vozidiel Opel, William F. Bertagni, propaguje novinku ako najlepší spôsob k zníženiu rizika dopravnej nehody v noci. Nové modely sú tak dôležitým krokom k realizácii tohto potenciálu.

Jazda v noci je totiž jedna z najnebezpečnejších vecí, ktoré vodiči musia podstúpiť. Nemecký automobilový klub ADAC zistil, že až 30 % smrteľných nehôd pripadá na nočné obdobie. Ľudia sú aktívni počas dňa a nie je pre nás prirodzené dlhodobé cestovanie v noci.

Opel Mokka X Opel Mokka X AFL

Opel bol prvým výrobcom s adaptívnymi svetlometmi kombinovanými s xenónovým zdrojom svetla v strednej triede (Opel Signum). O rok neskôr boli tieto svetlomety v príplatkovej výbave Astry a od roku 2005 tiež Zafiry.

V modeli Corsa boli dostupné od roku 2006 s halogénovým zdrojom svetla. Najnovšia technológia Matrix posúva úroveň AFL svetlometov na ešte vyššiu úroveň. Opel Zafira a Mokka X môžu mať vo výbave adaptívne LED svetlomety, ktoré zastúpia všetky funkcie hlavného reflektora.

Miesto prepínania jednotlivých diód však systém AFL automaticky mení svetelné vzory v tele reflektora. Voliteľné AFL svetlomety majú 9 rôznych funkcií. Pri rýchlosti nad 55 km/h systém Country Light osvetľuje krajnicu na vidieckych cestách.

Opel Zafira AFL Opel Zafira AFL

Pri prejazde zákrutou systém aktivuje Curve Light, ktorý dodatočne zapne ďalšiu diódu. Tento systém je aktívny do rýchlosti 40 km/h s funkciou smerového svetla alebo na základe natočenia volantu až do rýchlosti 70 km/h.

Pri rýchlosti do 55 km/h je aktívny systém Town Light, v ktorom je svetelný kužeľ viac rozšírený a svieti do blízkosti vozidla. Pri parkovaní je aktívny režim Maneuvering Light, ktorý osvetľuje priestor okolo vozidla. Ten zostáva zapnutý 20 sekúnd po vyradení spätného chodu alebo do rýchlosti 7 km/h.

Ďalším režimom je Tourist Mode, ktorý je určený pre výlety do krajín s riadením na opačnej strane. Diaľkový asistent automaticky zapína a vypína diaľkové svetlá podľa svetelných podmienok (vozidlá, pouličné osvetlenie alebo dopravné značenie).

Výhodou nových reflektorov je nižšia energetická náročnosť. Opel ju ešte zníži deaktiváciou bočných svetiel počas státia na križovatke a pri vypnutí motora systémom Start/Stop. Vtedy zostanú zapnuté len stretávacie svetlá.

MM, Opel

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov