Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Fiat oslavuje 80 rokov malého Topolina

Medzivojnový model Topolino prišiel na trh presne pred 80 rokmi. Malý automobil dokázal preukázať svoje prednosti a oslovil množstvo talianskych zákazníkov.

Fiat Topolino začal schádzať z výrobných pásov v roku 1936. Situácia v Európe bola pred príchodom druhej svetovej vojny napätá a taliansky trh potreboval minimalistický automobil pre rozbehnutie ekonomiky.

Bolo to prvé vozidlo od Fiatu s úsporným motorom a ponúkalo svojim zákazníkom vlastnú formu mobility. Výročie 80 rokov od začiatku produkcie automobilka oslávila v továrni Lingotto, kde sa Topolino vyrábalo.

Fiat Topolino 80 rokov Fiat Topolino 80 rokov

Fiat vyrábal tento mini automobil s prestávkami v období druhej svetovej vojny až do roku 1955. Pohonnou jednotkou bol 0,6-litrový štvorvalec umiestnený vpredu pozdĺžne. Motor poháňal zadné kolesá cez 4-stupňovú manuálnu prevodovku.

Jedinečnosťou modelu bolo umiestnenie pohonnej jednotky. Tá sa nachádzala len tesne v prednej časti vozidla. Od prvého predelu po čelné sklo bol vyhradený priestor pre nohy cestujúcich. Pri kompaktnosti motora to pre konštruktérov nebol až taký ťažký „oriešok“.

Fiat Topolino 80 rokov Fiat Topolino 80 rokov

Topolino tiež pomohlo k mobilite talianov po druhej svetovej vojny. Nasledovník v podobe modelu 500 prišiel na trh až v 50-tych rokoch. Pri spomienkovej jazde si automobilka pripomenula nielen výrobnú halu v meste Lingotto, ale konvoj vozidiel sa tiež zastavil v sídle Fiatu v Turíne.

Pri kompaktných rozmeroch s dĺžkou len 3 215 mm ponúkal veľký vnútorný priestor aj vďaka rázvoru 2 000 mm. Maximálna rýchlosť približne 85 km/h postačovala na kamenisté talianske cesty. Fiat Topolino je v súčasnosti vyhľadávaným veteránom a môžete ho tiež stretnúť na rôznych veteránskych akciách.

MM, Fiat

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov