Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Trnavskí študenti postavili úsporný elektromobil!

Stredoškoláci zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave navrhli a zostrojili extra-úsporné vozidlo. Na medzinárodných pretekoch Shell Eco-marathon Le Mans sa postavili na trať a so svojím elektrickým vozidlom dosiahli spotrebu 158 km na jednu kilowatthodinu.

Shell Eco-marathon Le Mans patrí do kategórie pretekov Shell Eco-marathon Challenger events, ktoré slúžia ako prípravné preteky pre hlavnú súťaž vo vývoji super úsporných vozidiel Shell Eco-marathon. Stredoškoláci nastúpili na štart s vlastným vozidlom na elektrický pohon. S výsledkom 158 kilometrov na 1 kWh majú veľkú šancu sa kvalifikovať na hlavné preteky Shell Eco-marathon Europe pre budúci rok.

„Študenti na pretekoch nazbierali vzácne skúsenosti a tipy pre zlepšenie vozidla, ktoré môžu zužitkovať budúci rok v hlavnej súťaži. Možnosť prejsť technickou kontrolou a postaviť sa na štart bol pre celý tím vynikajúcou príležitosťou. Navyše takáto príležitosť uplatniť ich teoretické vedomosti v praxi stojí za všetku námahu,“ hovorí inžinier Milan Eliáš, vyučujúci zo Strednej priemyselnej školy dopravnej a vedúci tímu. Študenti jazdili po boku ostrieľaných tímov z európskych stredných škôl a univerzít, od ktorých získali užitočné rady a tipy. Študenti majú teraz rok na zlepšenie svojho vozidla a tiež na získanie finančných prostriedkov pre účasť na hlavných pretekoch.

Elektromobil z Trnavy.2

Na hlavné preteky Shell Eco-marathon Europe sa tento rok chystajú tri slovenské tímy. Okrem skúsených študentov z bratislavskej STU a košickej TUKE, ktorí preteky poznajú z minulých ročníkov, sa po prvýkrát na štart postaví aj tím zložený zo stredoškolských študentov Spojenej školy Tvrdošín.

O súťaži Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných a budúcich novátorov spolu so širokou verejnosťou zaujímajúcou sa o energetické otázky. Rozvíja diskusiu o udržateľných riešeniach narastajúceho globálneho dopytu po energiách. V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku od 16-25 rokov z 28 krajín vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách. Hodnotenie tímu sa vyjadruje prejdenou vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu. Shell Eco-marathon Europe sa snaží zapojiť verejnosť do riešenia súčasných výziev spojených s energiami a mobilitou, a zároveň inšpirovať k inovatívnym riešeniam. Súťaž ukazuje snahu spoločnosti Shell pomáhať pri napĺňaní narastajúcich energetických požiadaviek zodpovednou cestou vďaka spolupráci študentov, partnerov a verejnosti.

  1. ročník Shell Eco-marathon Europe sa uskutoční 30. júna – 3. júla 2016 po prvýkrát v anglickej metropole Londýn za účasti 229 tímov z 28 krajín. Sprievodné aktivity na mieste budú zamerané na inšpiráciu a zapojenie verejnosti k téme budúcnosti energie a nových technológií.

Shell Eco-marathon je globálnou iniciatívou so súťažami v Európe, USA a Ázii. Shell Eco-marathon Americas sa uskutočnil 22.-24. apríla v Detroite v USA a Shell Eco-marathon Asia 3. – 6. marca v Manile na Filipínach.

Shell (pl)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov