Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia family

Seat predstavil zaujímavú aplikáciu

Vo veľkomestách Európy je každodenným problémom hľadanie parkovacieho miesta. Vodiči tak stratia noho minút a veľakrát bez úspechu. Seat však prišiel s nápadom, ako tento problém eliminovať.

Technici zo Seatu skúsili jazdiť po uliciach Barcelony štvrť hodiny a nenašli žiadne voľné parkovacie miesto. Tento problém sa však netýka len Barcelony, ale všetkých veľkých európskych miest vrátane Bratislavy.

V Španielsku chcú s týmto problémom zabojovať novou aplikáciou. Jordi Claus, vedúci Seatu v oblasti alternatívnej mobility, prezradil, že v vodiči v európskych mestách trávia hľadaním parkovacieho miesta v priemere 20 minút.

S časom príjazdu do práce z miesta bydliska sa tak tento čas predlžuje často aj na viac ako hodinu. Podľa OSN bude do roku 2050 žiť v mestách až 66 % populácie, čo predstavuje nárast individuálnej automobilovej dopravy a s tým problémy s parkovaním.

Technici zo Seatu tak vyvinuli aplikáciu s názvom Parkfinder, ktorá zbiera dáta pomocou platformy Barcelona´s iCity. Podľa názvu je zrejmé, že zatiaľ funguje len v Barcelone. Po úspechu sa však rozšíri do ďalších španielskych a európskych miest.

Vodiči zadajú do aplikácie, kde chcú zaparkovať a aplikácie ukáže dostupné parkovacie miest v blízkosti tejto lokality. Zatiaľ je aplikácia v pilotnom testovaní v oblasti Les Corts po uzavretí dohody s Radou Barcelony.

Novou technológiou sa tiež pomôže znížiť riziko dopravných zápch. Vodiči rýchlejšie nájdu svoje parkovacie miesto a strávia na ceste menej času. Tiež nebudú jazdiť pomaly v blízkosti parkovacích miest a zníži sa tým riziko dopravnej nehody.

MM, Seat

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov