Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Mercedes-Benz: modernizovaná trieda A

Mercedes-Benz v tomto roku modernizuje alebo uvedie na trh niekoľko nových modelov. Nedávno predstavil upravenú triedu A. V ponuke pribudnú nové motorizácie, nové prvky výbavy a limitované edície.

Tretia generácia triedy A prišla na trh v roku 2012. Voči predchodcovi zmenila radikálne dizajn a tiež zameranie. Z malého MPV vznikol malý hatchback konkurujúci BMW 1. V tomto roku prichádza na trh jej modernizovaná verzia.

V prednej časti môžu byť po prvýkrát dostupné za príplatok svetlomety LED. Zadná časť dostala tiež nové LED svetlá a koncovky výfuku. V interiéri bude na želanie ešte väčší displej s uhlopriečkou 8 palcov.

Nové poťahy v rôznych farbách kože ozvláštnia vynovený model. V sériovej výbave bude nastavenie hĺbky sedacej časti sedadla. Špeciálny model Motorsport Edition bude k dispozícii pre všetky modely od A 200 alebo A 200 d vyššie okrem verzie A 45 AMG. Práve zavedenie nového pomenovania d namiesto CDI je najväčšou zmenou modelu.

Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A

Základnou motorizáciou bude verzia A 160 s motorom s výkonom 75 kW (102 k). Najúspornejšou verziou bude A 180 d BlueEfficiency Edition s výkonom 80 kW (109 k). Priemerná spotreba podľa automobilky bude len 3,5 l/100 km.

Verzia A 220 d posilnila o 5 kW (7 k) na 130 kW (177 k). Športové verzie A 250 Sport majú tiež o 5 kW navyše (160 kW). Najsilnejšia verzia A 45 AMG získala po modernizácii výkon 280 kW (381 k). Krútiaci moment sa zvýšil na 475 Nm.

V súčasnosti je to tak opäť najvýkonnejší kompaktný automobil na svete. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h dosiahne len za 4,2 sekundy, čo je o 0,4 sekundy menej voči predchodcovi. Priemerná spotreba sa nezmenila, výrobca udáva 6,9 l/100 km.

Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A

Funkcia Dynamic Select umožní zmeniť charakteristiku vozidla. K dispozícii sú 4 jazdné režimy: Comfort, Sport, Eco a Individual. Verzie od A 200 a A 200 d majú túto funkciu v sérii. Dynamic Select je tiež v sériovej výbave všetkých modelov s automatickou prevodovkou.

Bezpečnosť modelov zvyšuje sériový systém Collision Prevention Assist Plus. LED hlavné predné svetlomety (v sérii pre A 45 AMG) zvyšujú bezpečnosť vďaka jasnejšiemu svetlu a širokému rozptylu svetla.

Trieda A sa vyrába v nemeckom Rastatte a od roku 2013 aj vo fínskom Valmet Automotive. Najlepším trhom pre triedu A je naďalej domáce Nemecko. V minulom roku však odbyt v Číne stúpol o 51 % a vo Veľkej Británii o 46 %.

MM, Mercedes-Benz

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov