Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Okolo Čadce už zo zásady iba po diaľnici

Národná diaľničná spoločnosť 21. decembra odovzdala motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec.

“Verím, že motoristi aj občania regiónu ocenia nový úsek, že im bude dobre slúžiť. Šesťkilometrový obchvat Čadce totiž skráti v dopravnej špičke čas jazdy cez Kysuce až o 30 minút. A my pokračujeme ďalej, v príprave zvyšných úsekov na ťahu D3,” uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR.

Výstavba trvala štyri roky

Výstavba 5 673 metrov dlhého úseku začala koncom roka 2016 a na jeho realizácii sa podieľali stavebné firmy Strabag, Porr a Hochtief. Novootvorený úsek diaľnice D3 je súčasťou európskeho multimodálneho koridoru. Zmluvná cena za stavbu, spolufinancovanú Európskou úniou, predstavuje 239 miliónov eur bez DPH

Odľahčenie severnej časti Čadce

Sprevádzkovaním diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec príde k odľahčeniu cesty I/11 v intraviláne mesta  o tranzitnú dopravu s intenzitou na úrovni zhruba 12 000 – 14 000 vozidiel denne, z ktorých okolo 35% bude tvoriť nákladná doprava. Výskumný ústav dopravný odhaduje, že v severnej časti mesta poklesnú dopravné intenzity na zhruba 4 000 vozidiel za deň z pôvodného celkového objemu dopravy na úrovni okolo 17 000 vozidiel. Obyvateľom Čadce, ale aj širšieho okolia, to prinesie značné odbremenenie od negatívnych sprievodných javov dopravy, hluku, exhalátov a dopravnej nehodovosti.

Obchvat Čadce v číslach

 • 43% z celkovej trasy tvoria mosty
 • celkovo 19 mostov
 • najdlhší most má 832 metrov
 • 11 554 m protihlukových stien
 • vyviezlo sa 618 358 m3 zeminy
 • do násypov bolo uloženého 504 499 m3 materiálu
 • 173 203 m3 použitého betónu
 • vozovku tvorí 82 145 ton asfaltovej zmesi
 • na stavbe pracovalo 649 pracovníkov

Pre jazdu po úseku potrebujete diaľničnú známku

Úsek D3 je spoplatnený v zmysle dopravného značenia. Vodiči motorových vozidiel do 3,5 t potrebujú mať pred vstupom na diaľnicu uhradenú elektronickú diaľničnú známku. Zakúpiť si ju môžu prostredníctvom internetového portálu www.eznamka.sk, mobilnej aplikácie eznamka alebo na pumpách. Nákladné vozidlá nad 3,5 t a autobusy budú mať prejazd úsekom spoplatnený elektronickým mýtom od 1. januára 2021.

Zdroj: NDS

Diskusia 1
 1. Fero Používateľ hovorí

  Podľa môjho nazoru je absolutna sprostost , aby bol usek spoplatneny , pokial nebude sostavany usek Cadca – Zilina. Rym obchvatom nepojde ziadne osobne auto ktore nema znamku a kvoli 5km si ju ani nekupi !!. Prexo obchvat Blavy moze byt nespoplatneny ?! Toto je podla mna na ustavny sud. Vobec to neodlahci Cadcu akontaku od osobnych vozidiel.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov