Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Tesla Model S Plaid: Stovka za 2,1 s, dojazd 840 km!

Počas akcie Tesla Battery Day predstavil Elon Musk očakávaný Tesla Model S Plaid. Športový elektromobil dokáže okrem rekordného dojazdu na jedno nabitie (840 km) akcelerovať z pokoja na 100 km/h za 2,1 sekundy, pričom jeho maximálna rýchlosť je stanovená na 320 km/h.

Nový elektromobil Tesla Model S Plaid je ako z inej planéty. Aktuálne je to najrýchlejší elektrický sedan respektíve najrýchlejšie sériovo vyrábané štvordverové elektrické vozidlo. Navyše, svojim gigantickým dojazdom je veľkou výzvou aj pre automobily s klasickým dieslovým agregátom.

Na krátku chvíľu to mohlo vyzerať, že ambiciózna kalifornská automobilka konečne našla konkurenciu na poli najvýkonnejších elektromobilov. Na trh sa totiž dostal Lucid Air, ktorý bol na krátku periódu najrýchlejším elektromobilom na svete respektíve elektromobilom s najdlhším dojazdom na svete. Okrem toho mal aj množstvo ďalších prvenstiev. Ale teraz už to zase neplatí.

Športovo ladený automobil do zásuvky disponuje tromi elektromotormi s pohonom všetkých kolies. Výkon síce nepoznáme, ale ostatné parametre jasne hovoria, že bude absolútne pekelný. Napokon, na pretekárskom okruhu Laguna Seca, kde Tesla nedávno sklonila hlavu pred časom konkurenčného Lucid Air (1:33), zajazdil nový Model S Plaid nové maximum okruhu (1:30,3).

Navyše, podľa vizionára Muska by bolo možné ešte výsledný čas stlačiť dolu o 5 sekúnd. Tesla si teda vzala prvenstvo späť a iste bude zaujímavé sledovať, čo jej nový športovo ladený elektromobil predvedie aj na ďalších súťažných okruhoch. Mimochodom, Tesla chystá a testuje svoj najvýkonnejší Model S už dlhšiu dobu a už vlani na jeseň sa médiám podarilo prototyp odchytiť na slávnom Nürburgringu.

Na severnej slučke svetoznámeho nemeckého okruhu zajazdila Tesla Model S Plaid výsledný čas 7:13 minút. Vylepšila tak o desať sekúnd doterajší rekord elektromobilu Tesla Model S a o 29 sekúnd maximum Porsche Taycan Turbo. Všetko nasvedčuje tomu, že prešibaný miliardár Musk počkal s premiérou vozidla až na okamžik, keď sa svetu ukáže spomínaný elektromobil  Lucid Air.

Ten je napokon priamou konkurenciou pre modely Tesla a vďaka svojim parametrom dokáže tiež veľké veci. Tesla zároveň uvádza, že Model S Plaid zvládne šprint na štvrť míle za 9 sekúnd. Automobil má pritom rovnaký design ako doterajší Model S. Nový Model S Plaid mal na európsky trh pôvodne doraziť do konca kalendárneho roku 2020, avšak to už nestihne. Tesla uvádza, že elektromobil bude pre prvých zákazníkov k dispozícií až v priebehu budúceho roku.

Cena nového elektromobilu začína na čiastke 139.990 amerických dolárov (120.330 eur). Samozrejmosťou je pohon všetkých kolies, ktoré ale po novom budú poháňať rovno tri elektromotory. Po Audi e-tron S to bude len druhý osobný elektromobil na svete s tromi  motormi. Základní cena nového modelu Plaid je približne o 40.000 eur vyššia než doterajší najvýkonnejší model Performance. Novinku je už možné objednávať aj na oficiálnych webových portáloch značky Tesla.

-jj-, zdroj a foto: Tesla

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov