Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Pri Prešove kopú diaľničný tunel Bikoš

Obchádzam už Prešov... refrén pesničky, ktorý kvôli početným rozkopávkam v okolí tretieho najväčšieho slovenského mesta aktuálne dostáva nový rozmer. Zvoní však na lepšie časy. Chystajú stavbu nového tunela Bikoš.

Na konci mája NDS odštartuje razenie vyše jeden kilometer dlhého tunela Bikoš. Ten je súčasťou stavby severného obchvatu Prešova. Predpoklad prerazenia je pred budúcoročným letom. Aktuálne sa nad portálom tunela buduje ochranný dáždnik.

Na baníkov bude dohliadať sv. Barbora, ktorá je ich patrónkou. . Stará banícka tradícia totiž káže tunel posvätiť.

Prvá etapa úseku R4 Prešov, severný obchvat bude po dostavbe dlhá 4,3 km. Doposiaľ bol zrealizovaný len výrub stromov, pyrotechnický prieskum po zabudnutnej munícii z 2. SVV, preložky väčšiny inžinierskych sietí a namontovalo sa dočasné premostenie cez Torysu. V súčasnosti sa budujú prístupové cesty k portálom tunela Bikoš a priebežne sa pokračuje na realizácii spodnej stavby mostných objektov.

Ušetrených 9 minút

Po dobudovaní prvej etapy severného obchvatu Prešova ušetria motoristi takmer 9 minút v porovnaní s jazdou po pôvodných komunikáciách. Hlavným prínosom R4 bude, že spolu s ďalším úsekom vo výstavbe, D1 Prešov, západ – Prešov, juh, vytvorí kompletný obchvat mesta a tranzit sa odkloní mimo intravilán.

 

O pripravovanom úseku

  • Dĺžka: 4 300 m
  • Tunel: Bikoš, dvojrúrový
  • Dĺžka tunela: 1 155 m
  • Zmluvný termín ukončenia výstavby: marec 2023

Zdroj: NDS

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov