Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Pozor! Meskáči môžu vyberať za nové pokuty

Právomoci mestskej polície, alebo obecnej poriadne narastú. Môže za to nepatrná zmena zákona, ktorá už je účinná. O čo konkrétne ide?

Obecnú, ale aj mestskú políciu budem v článku označovať iba ako MsP. Príslušníka MsP bude označený ako „meskáč“. Určite nie v hanlivom zmysle, ale z dôvodu zaužívanie skratky verejnosťou.

Porovnajme si nové znenie zákona:

MsP objasňuje priestupky, ak tak ustanovuje osobitný predpis, prejednáva v blokovom konaní priestupky ustanovené osobitným predpisom a priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané porušením príkazu, zákazu alebo obmedzenia vjazdu, jazdy, odbočenia, otáčania, cúvania, zastavenia alebo státia vyplývajúceho zo všeobecnej úpravy cestnej premávky alebo z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia.

…so starým znením zákona:

MsP ukladá a vyberá v blokovom konaní pokuty za priestupky ustanovené osobitným predpisom a tiež za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím zákazu, ktorý vyplýva z miestnej úpravy cestnej premávky.

Nebuďte prekvapení, keď vás meskáči budú riešiť napr. za jazdu na červenú…

Vidíte ten rozdiel? Už sa nejedná len o zákaz, ale aj o príkaz či obmedzenie. Z toho teda vyplýva, že priestupky, ktoré doteraz prejedávala iba Polícia SR, tak po novom už môže prejednávať aj MsP. Je jedno aký príkaz, alebo obmedzenie porušíte. Z pôvodne primárne poriadkovej zložky sa tak stáva ďalšia zložka, ktorá bude kasírovať vodičov. Nevravím, určité právomoci v doprave mali aj pred tým, neboli však také výrazne.

Natáčanie priestupkov

MsP polícia tiež môže využívať zvukové, či obrazové záznamy na zachytenie priebehu jej činnosti alebo zákroku. Doteraz to výraznú oporu v zákone nemalo. Argumentujú to zvýšením ochrany oboch strán, či už policajtov, alebo priestupcov. Myslím si, že im to iba uľahčí dokazovanie priestupku, keďže v mnohých prípadoch dokazovanie zo strany MsP bolo problematické. Nezabúdajte, že stále to môžu odstúpiť na prejednanie miestne a vecne príslušným orgánom a to spoločné s audiovizuálnym dôkazom.

Čo ešte môže meskáč?

• je oprávnený zastavovať vozidlá, ak vodič vozidla spáchal priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorý je oprávnený prejednať v blokovom konaní podľa, alebo ak ide o vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie.

• je oprávnený pri plnení úloh podľa zákona zastavovať vozidlá alebo prikázať im smer jazdy, ak je to nevyhnutné pre zabezpečenie miesta, na ktorom došlo k protiprávnemu konaniu, alebo je to v záujme ochrany života a zdravia osôb alebo majetku alebo to vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

• je oprávnený zastavovať vozidlá na účel vykonania kontroly dodržiavania podmienok prevádzkovania taxislužby podľa osobitného predpisu.

Môj názor

Nemyslím si, že je to správny krok. MsP má v prvom rade pôsobiť ako poriadková zložka obce. Nie ako zložka dopravná. Stačí, že dynamickú zložky dopravy húfne rieši nielen dopravná a aj poriadková polícia, ale aj ďalšie zložky polície, ktoré vykonávajú hliadkovú činnosť. Myslím si, že MsP mali ponechať len tie právomoci, ktoré doteraz mali a v doprave riešiť prioritne „len“ parkovania v obci.

Tiež si myslím, že mali hlavne rozmýšľať, ako posilniť rešpekt na úseku poriadku. Tajne dúfam, že ich v budúcnosti nedovybavia aj meračmi rýchlosti… Chápem, že sa im s obmedzenými právomocami pracovalo ťažko, a určite aj pracuje, a aj to, že drzosť a arogancia vodičov rastie, ale nepovažujem to za správny krok. Už teraz totiž až veľmi často nestíhajú vykonávať preverenia, ktoré majú. Samozrejme, nechcem za žiadnych okolností degradovať ich prácu. Zákon o obecnej polícii by si už po tých rokoch žiadal poriadne prekopať.

Čo keď ich začnú nadriadení tlačiť do výsledkov, v ktorom budú musieť nosiť blokové pokuty z premávky, nakoľko priestupky obcou nejdú do štátneho rozpočtu, ale do rozpočtu obce. Myslím si, že ani samotní meskáči nebudú 2x nadšení.

Foto: SITA, Naše Humenné

Diskusia 5
 1. Michal Používateľ hovorí

  Keď obcou jazdia autá namiesto 50km 150 km tak ako vodič ktorý dodržuje predpis a neohrozuje v obci ľudí by mi vôbec nevadilo keby aj merali rýchlosť keďže štátna polícia ako je rok dlhý do tej obce nepríde…. Zaujímavé že autor článku by s tým problém mal…Ktovie prečo….

  1. Marek PAUCO Používateľ hovorí

   Dobrý deň,
   ak máte v obci problém s permanentným prekračovaním MPR a policajti nechodia merať, nič vám nebráni dať podnet na PZ.
   Prečo mám s tým problém? Nie som zástanca toho, aby všetci robili všetko a plietli sa iným zložkám do kompetencii 😉

   1. Nicolaus Používateľ hovorí

    Zdravím prečítal som si Váš článok a chcem ohodnotiť váš názor ktorý je podľa mňa názor laika ktorý v uvedenej problematike nie je celkom zorientovaný, to by ste museli byť mestským pol. aby ste to pochopili, ja som mestský pol. už 20 rokov na podnety a oznámenia od občanov reagujeme ihneď ale oklieštené právomoci nám zväzovali ruky a personálne poddimenzovaná štátna polícia nestíha kde veľakrát na ich požiadanie my /mestský/ preverujeme ich oznámenia a takto by som mohol pokračovať. ešte na záver s novými kompetenciami vôbec nejde o naháňanie pokút ale o skôršie vyriešenie problémov v prospech občanov…

    1. Marek PAUCO Používateľ hovorí

     dobrý deň, nemôžem písať všetko odborne, a dopodrobna… na druhej strane mám k zložkám veľmi blízko 🙂 , konkretizovať ďalej nebudem…. s MsP jedného veľkého mesta som pracovne v kontakte až veľmi často a až na pár výnimiek je to väčšinou des a hrôza… a to nevravím, že časť z nich je vyslúžilcov zo štátnej…meskáčom statickú dopravu neberiem, ešte by som im pridal v tomto smere kompetencii (nové priestupky aj tak nevedia vraj nahrať do systému, takže ich neriešia….) na druhej strane nemajú zazmluvnené odťahovky a nevedia ťahať… a aj tých pár právomocí čo mali po starom nevedeli realizovať (ale to je asi skôr chyba riadiaceho personálu)

 2. Majo Používateľ hovorí

  Po novom aj za telefon ja stopku

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov