Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia sorento

Toyota pre olympiádu v Tokiu pripravuje päť typov robotov

Roboty od Toyoty budú na olympiáde pomáhať s mobilitou osôb v rôznych lokalitách a miestach konania. Cieľom Toyoty je pomáhať ľuďom uskutočniť ich sny a ešte zvýšiť úspech tokijských hier.

Automobilka Toyota sa okrem dodávky oficiálnych vozidiel pre olympijské a paralympijské hry Tokio 2020 zameriava na mobilitu aj z inej stránky. Stala sa súčasťou olympijského projektu Tokyo 2020 Robot Project, ktorý prináša päť druhov robotov s rôznymi funkciami na pomoc ľuďom s obmedzenou mobilitou.

„Už od roku 2004 vyvíjame partnerské roboty zamerané na podporu osôb neschopných samostatného pohybu, vrátane starnúcej populácie, a teraz naše úsilie v oblasti robotiky rozširujeme. Heslo mobilita pre všetkých neznamená iba fyzický pohyb človeka, ale aj virtuálnu mobilitu a ďalšie možnosti, ako zažívať nové veci,“ opísal Nobuhiko Koga, šéf výskumného centra Frontier Research Center automobilky Toyota.

  

Robot Tokio 2020 Miraitowa/Someity (maskot)

V snahe usporiadať najprogresívnejšie a technologicky najvyspelejšie hry v histórii olympiády spolupracuje organizačný výbor olympijských a paralympijských hier v Tokiu s automobilkou Toyota na vývoji robota – maskota. Automobilka dokonca zvažuje, že okrem vítania športovcov a hostí v oficiálnych priestoroch a na ďalších miestach bude tento robot spríjemňovať hry deťom. Robot bude schopný pohybovať pažami vďaka pokynom zasielaným na diaľku a poskytovať silovú spätnú väzbu pri fyzickej interakcii.  Vďaka kamere na hlave robota dokáže rozpoznávať pohyb osôb v okolí a reagovať očami alebo vyjadrovať mimiku.  Robot je vybavený radom miniatúrnych kĺbov po celom tele, a tak má potrebnú flexibilitu pre bezpečné a vysoko funkčné ovládanie robota používateľom.

T-HR3 (humanoidný robot)

Návštevníkom vo vzdialenejších lokalitách, neschopným fyzickej interakcie priamo so športovcami, umožní Toyota komunikovať prostredníctvom robota T-HR3 a maskotov. Roboti T-HR3 budú v oficiálnych priestoroch v reálnom čase reprodukovať pohyby robota-maskota na diaľku. Okrem obrazu a zvuku zo vzdialených miest sa používatelia s robotom porozprávajú, tľapnú si so športovcami a zažijú podobné pocity, ako by boli priamo na mieste.

T-TR1 (robot pre diaľkovú komunikáciu)

T-TR1 je robot pre virtuálnu mobilitu/účasť na diaľku, ktorý vzišiel z vývoja výskumného centra Toyota Research Institute v Spojených štátoch. Je vybavený kamerou, ktorá je zabudovaná nad displejom v životnej veľkosti. Robot premieta obraz užívateľa zo vzdialenej lokality, a pomáha tak človeku zažiť pocit fyzickej prítomnosti v mieste robota. Prostredníctvom T-TR1 umožní Toyota virtuálne účasť i ľuďom, ktorí na hry fyzicky zavítať nemôžu.

HSR: Robot na pomoc ľuďom, DSR: Donáškový robot

V časti olympijského štadiónu vybavenej sedadlami pre ľudí na vozíčku bude robot Toyota HSR uvádzať hostí k sedadlám a dopravovať im občerstvenia či iné potrebné veci. Donáškový robot Toyota DSR, vyvinutý špeciálne pre hry Tokio 2020, potom bude divákom roznášať nápoje a ďalší tovar, ktoré si objednali pomocou špeciálneho tabletu. Počas atletických súťaží, bude vyhradených približne  500 miest pre olympiádu a ďalších 500 sedadiel pre paralympijské hry, budú títo roboti obsluhovať cez 1000 divákov pripútaných na vozík.

 

 

FSR: Robot na podporu športovísk (robot pre technické disciplíny)

Roboty na špeciálne využitie sú vybavené autonómnymi funkciami pre vrhy a hody na olympijskom štadióne. FSR určí optimálnu trasu jazdy a bude ho nasledovať personál, aby pozbieral hádzanej či vrhané predmety. Cieľom robotov FSR je skrátiť čas potrebný na donášanie predmetov a súčasne zredukovať personálnu náročnosť organizovaných akcií.

Toyota (PL), foto a video: archív

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov