Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Daimler a Geely zakladajú spoločný podnik

Nový podnik bude zameraný na vývoj a výrobu automobilov značky smart.

Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding) a Daimler AG (Daimler) dnes oznámili založenie spoločného globálneho podniku, v ktorom bude každá spoločnosť vlastniť rovnaký 50 percentný podiel. Cieľom je ďalší rozvoj značky smart, priekopníka mestskej mobility, ako lídra v segmente elektromobilov. Spojenie umožní prepojenie know-how oboch podnikateľských skupín v oblasti výroby, konštrukcie a dizajnu elektromobilov. Výrobný závod bude v Číne a od roku 2022 budú z jeho výrobných pásov zbiehať nové plnoelektrické modely smart.

Až do uvedenia novej generácie smart v roku 2022 bude Daimler pokračovať vo výrobe súčasnej generácie vo svojich závodoch v Hambachu vo Francúzsku (smart EQ fortwo) a v Novo Mesto v Slovinsku (smart EQ forfour).

Závod v Hambachu zároveň prevezme novú úlohu vo výrobnej sieti divízie Mercedes-Benz Cars a v budúcnosti začne vyrábať kompaktný elektromobil Mercedes-Benz pod novou produktovou a technologickou značkou EQ. Mercedes-Benz investuje do svojho závodu v Hambachu 500 miliónov eur a bude ďalej využívať expertízu svojich skúsených a motivovaných pracovníkov.

Predpokladá sa, že založenie spoločného podniku by malo byť ukončené do konca roku 2019. Finančné podmienky spoločného podniku zatiaľ neboli zverejnené.

Dieter Zetsche, predseda predstavenstva Daimler AG a vedúci divízie Mercedes-Benz Cars, dodal: „Viac ako 2,2 milióna zákazníkov považuje smart za priekopníka v oblasti mestskej mobility. Vďaka jeho úspešnému príbehu sa tešíme na ďalšie rozvíjanie značky v spolupráci s Geely Holding, silným partnerom v segmente elektromobilov. Spoločne navrhneme, vyvinieme a v Číne budeme vyrábať ďalšiu generáciu elektrických vozidiel smart pre celosvetový trh – s prvotriednymi výrobnými štandardmi a vynikajúcou úrovňou bezpečnosti značky smart. Tešíme sa na ďalšie budovanie nášho úspechu v Číne a vo svete so všetkými našimi partnermi. V závode v Hambachu sa bude v budúcnosti vyrábať kompaktný elektromobil Mercedes-Benz, čím sa zabezpečí udržanie pracovných miest ako aj ďalšie investície.”

Li Shufu, predseda Geely Holding, sa vyjadril: „Plne rešpektujeme hodnotu značky smart. Táto značka má jedinečnú atraktivitu a silnú komerčnú hodnotu. Geely Holding a Daimler sa tešia na tento náročný a vzrušujúci nový projekt, prostredníctvom ktorého ďalej podporíme uvedenie prémiových elektromobilov na trh a poskytneme našim zákazníkom ešte lepšiu skúsenosť z tejto formy mobility. Ako rovnocenní partneri budeme robiť všetko preto, aby sme značku smart podporili v celosvetovom meradle. Využijeme naše skúsenosti a globálne kompetencie v oblasti manažmentu značky, vývoja a výskumu, výroby, riadenia dodávateľského reťazca a v ďalších oblastiach. Synergie z tejto spolupráce budú prínosné pre obe strany a zároveň nám umožnia ďalej rozvíjať technológie pre smart, vrátane oblasti konektivity, aby sme sa naďalej držali v čele odvetvia aj v priebehu jeho širšej transformácie.“

Peter Lacena, foto: archív

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov