Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

BMW pripravuje fešákov do zásuvky

Automobilka sa pripravuje na predstavenie ďalšej generácie čisto elektrických vozidiel. Testy prebiehajú aj vo švédskom zimnom vývojovom centre spoločnosti BMW Group v meste Arjeplog.

Testovacia oblasť sa nachádza na okraji severného polárneho kruhu a pre takého potreby poskytuje ideálne prostredie. Zľadovatené povrchy zamrznutých jazier, sneh a treskúca zima. To sú podmienky, v ktorých musia svoje schopnosti, odolnosť a spoľahlivosť preukázať vysokonapäťové batérie a výkonová elektronika technológie pohonu BMW eDrive ako aj ovládacie systémy odpruženia.

Najnovšiu kapitolu elektrifikačnej stratégie spoločnosti BMW Group otvorí vozidlo kategórie Sports Activity Vehicle. BMW iX3, ktoré príde do predaja už na budúci rok. Vozidlo ako prvé dostane už piatu generáciu technológie pohonu BMW eDrive. Výnimočne výkonný elektromotor a špičkové vysokonapäťové batérie prinášajú úplne nový rozmer radosti z čisto elektrickej jazdy. S dojazdom do vzdialenosti viac ako 400 km* a s možnosťou využívať na nabíjanie aj jednosmerné nabíjacie stanice s výkonom 150 kW, sa prvé elektrické SAV stáva ideálnym vozidlom na každodenné jazdenie ako aj na jazdenie na dlhšie vzdialenosti. BMW iX3 bude prvým vozidlom, ktoré sa pre všetky globálne trhy bude vyrábať v spoločnom podniku BWM Brilliance Automotive v čínskom závode v meste Šen-jang.

Model BMW i4 k lokálne bezemisnej jazde pridáva výnimočného športového ducha. Štvordverové kupé spája dynamický dizajn s inšpirujúcim výkonom a s vysokou úrovňou komfortu jazdy. Piata generácia technológie pohonu BMW eDrive použitá v modeli BMW i4 umožňuje dojazd do vzdialenosti viac ako 600 km*. Navyše spontánny nárast výkonu elektromotora sa dá využiť najmä na získavanie nových dynamických jazdných zážitkov. BMW i4 zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako 4 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť viac ako 200 km/h. BMW i4 sa bude v mníchovskom závode vyrábať od roku 2021.

BMW iNEXT komplexným stelesnením budúcnosti radosti z jazdy. Využíva novú generáciu modulárnej platformy a spája najnovšie inovácie v oblasti dizajnu, automatizovanej jazdy, konektivity, elektrifikácie a služieb (D+ACES). Pohon BMW eDrive zaisťuje dojazd až do vzdialenosti 600 km*. Vozidlo dostalo aj najnovšie prvky konektivity a je pripravené na automatizovanú jazdu na úrovni Level 3. Nová technologická vlajková loď spoločnosti BMW Group sa bude vyrábať v závode BMW Dingolfing od roku 2021.

Všetky hodnoty týkajúce sa jazdných výkonov, spotreby paliva, emisií a dojazdu sú predbežné. Hodnoty označené s * boli už vypočítané na základe nového testovacieho cyklu WLTP.

Peter Lacena, foto: archív

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov