Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Mirai v Saudskej Arábii

Sedany Mirai si objednali firmy Saudi Aramco a Air Products, ktoré v tomto roku otvoria prvé vodíkové čerpacie stanice v krajine.

Koncern Saudi Aramco uzatvoril dohodu s americkou firmou Air Products na vybudovanie prvej vodíkovej čerpacej stanice v Saudskej Arábii. Nachádzať sa bude v Dhahran Techno Valley Science Park na východe krajiny. Do prevádzky ju uvedú v druhom štvrťroku  2019. Spolupráca medzi Saudi Aramco a Air Products  nie je novinkou. V uplynulom roku vytvorili oba koncerny spolu s tretím partnerom – saudskou spoločnosťou Acwa Power – joint venture, ktorej úlohou je vyvinúť zariadenie na splyňovanie, výrobu elektriny a vodíka. Spoločná investícia sa vyšplhala na 8 miliárd dolárov.

Saudská Arábia nie je jedinou krajinou Arabského polostrova, ktorá spolu s Toyotou zavádza do praxe vodíkové vozidlá.  V minulom roku spustila vláda v Dubaji pilotný program vodíkových taxíkov Toyoty Mirai. Niekoľko mesiacov predtým Toyota v spolupráci s francúzskym producentom vodíka Air Liquide a svojim oficiálnym distribútorom  v Emirátoch  Al-Futtaim Motors uviedla do prevádzky prvú vodíkovú čerpaciu stanicu v Dubaji a začala s výstavbou druhej v Abu Zabi.

„Vodíkové palivové články sú vhodným spôsobom elektrifikácie dopravy. Umožňujú jednoduché tankovanie za niekoľko minút a jazdu na dlhé vzdialenosti,” povedal  Ahmad Al Khowaiter, technický riaditeľ spoločnosti Saudi Aramco. „Používanie vodíka vyrobeného z ropy alebo z plynu na pohon elektromobilov je vynikajúci spôsob, ako využiť ropu pre čistú dopravu.”

Peter Lacena, foto: archív

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov