Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Toyota Corolla: Nabitá energiou

Pri návrhu Corolly – už 12. generácie – konštruktéri dávali dôraz na to, aby auto napĺňalo ľudí, ktorí si za volant sadajú s radosťou. A tomu podriadili všetko – dizajn, podvozok aj pohon. A je to cítiť.

Ešte koncom októbra, ako jeden z prvých novinárov vôbec, som si mohol vyskúšať novú Toyotu Corolla. S hŕstkou novinárov z Grécka, Poľska a Maďarska som totiž – ako jediný zo Slovenska – bol účastníkom prvého turnusu medzinárodných testovacích jázd ešte predprodukčných exemplárov v Madride. Doteraz ma však viazalo embargo. Nebola to však klasická prezentácia, kde vám ukážu auto, niečo o ňom porozprávajú a vy si ho vyskúšate, ale mohol som sa osobne porozprávať s inžiniermi z vývojového tímu. V rámci týchto rozhovorov som sa dozvedel napríklad to, že do testovacích jázd boli zapojení aj vybraní zákazníci alebo to, že na zníženie hluku v kabíne zmenšili počet dier v stene medzi motorovým priestorom a kabínou. A to vôbec nie je ľahké, pretože všetky majú svoj účel. Na strane druhej aj inžinieri pozorne načúvali každej jednej poznámke – nielen mojim, ale aj od ostatných prítomných novinárov. Som zvedavý, či sa niektoré z pripomienok dostanú do sériových modelov.

Elektrizujúci hybrid

Nie je žiadnym tajomstvom, že v Toyote namiesto dieselov stavajú na hybridoch. V prípade Corolly budú k dispozícii dve verzie – prvú už poznáme, stavia na 1,8-litrovom motore, druhá je celkom nová a ako hlavný zdroj energie využíva dvojlitrový benzínový motor. Práve ona najlepšie reflektuje snahy konštruktérov urobiť z Corolly auto pre nadšených vodičov a práve ňou boli vybavené všetky autá, ktoré sme mali k dispozícii. Benzínový dvojliter pracuje s Atkinsonovým cyklom, vďaka čomu dosahuje účinnosť až 41 %, čo je na benzínový motor nevídané neslýchané. Motor má väčší uhol rozovretia ventilov, väčší prierez sacích ventilov, duálne vstrekovanie paliva (jedna zostava vstrekovačov vstrekuje palivo pred sacie ventily, druhá priamo do jednotlivých valcov), rýchlejšie spaľovanie, vysoký kompresný pomer (14:1), dlhý zdvih piestov, elektrický termostat… Podporuje ho elektromotor napájaný z NiMH akumulátora. EV režim sa posunul až na 115 km/h. Poznamenávam, že verzia 1,8 hybrid má Li-Ion akumulátor. Hybridný systém kompletizuje známa e-CVT prevodovka s dvoma elektromotormi a výkonová jednotka. Kombinovaný výkon hybridného systému je 132 kW (180 k), resp. 192 Nm a tento výkonový potenciál je aj cítiť. Pri bežnej jazde sa hnací systém správa veľmi prirodzene – je tichý, motor zbytočne nevytáča a plynulú zmenu prevodového pomeru ani nevnímate. Nezbavil sa však vysávačového efektu pri silnejšej akcelerácii. Keď sa ho chcete zbaviť, môžete radiť manuálne šesť prednastavených stupňov páčkami pod volantom alebo voličom. Kým však nepresuniete volič doľava – do polohy manuálneho radenia, tak na povely páčok pod volantom reaguje e-CVT prevodovka po svojom. Najmä pri radení smerom nahor vaše povely jednoducho nevykoná.

Pri bežnej jazde sa hybridný systém správa veľmi prirodzene.

Smer entuziazmus

Vyskúšal som si najprv kombi s označením Touring Sports a potom aj hatchback (sedan ani nebol medzi testovanými autami, ten príde neskôr), obe so športovými sedadlami. Tie, vzhľadom na svoju šírku, síce uberajú priestor pre pasažierov sediacich vzadu, ale pre vodiča je nenahraditeľným rozhraním medzi ním a autom. Samotné sedadlo je posadené nižšie, tzv. hip point (bedrový bod) je o 24 mm nižšie ako v Aurise, čo zabezpečuje športovejší posed. Sedadlá sú však iba začiatok. Volant je nastaviteľný v širšom rozsahu, os volantu má bližšie k horizontálnej rovine, takže veniec volantu je vo vertikálnejšej polohe a lepšie sa drží. Tvorcovia zdôrazňovali aj to, že v rámci orientácie na entuziastických vodičov v porovnaní s odchádzajúcim Aurisom znížili ťažisko o 10 mm a zvýšili tuhosť karosérie o 60 %. To sú veľmi dôležité parametre pre jazdné vlastnosti. Vzadu je naprieč celým modelovým radom viacprvkové zavesenie kolies. Prvýkrát môže mať Corolla adaptívne tlmiče. Ich tuhosť sa upravuje v rámci voľby jazdných režimov – stvrdnú v režime Sport S+. Okrem neho je ďalších päť režimov: Eco, Comfort, Normal, Sport S a Custom. V režime Sport S pritvrdí muziku hnací reťazec aj riadenie, v režime Sport S+ potom aj podvozok. Vo verzii Touring Sports som našiel tri režimy: Eco, Normal a Sport S.

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov