Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


VIDEO: Čínsky elektromobil LSEV z 3D tlačiarne pozostáva len z 57 častí!

Prototyp elektrického automobilu LSEV od čínskej spoločnosti X-EV Motor, ktorý sa vyrába pomocou 3D tlačiarne, má byť ozdobou blížiaceho sa autosalónu v Pekingu (25. apríla – 4. mája 2018). Aktuálne v Šanghaji testovaný automobil pozostáva len z 57 komponentov a na jeho výrobu postačia tri dni!

Čínsky Polymaker je rýchlo expandujúca spoločnosť špecializujúca sa na 3D tlač. A práve zo spolupráce s talianskou firmou X-Electrical Vehicle, ktorá úspešne pôsobí na trhu s elektromobilmi pre pomaly jazdiace vozidlá, vzišiel spomínaný prototyp mestského miniauta.

Tak trochu futuristický dizajn vozidla je inšpirovaný už známymi mestskými automobilmi ako sú napríklad Smart ForTwo alebo Volkswagen Up. Revolučná je však technológia 3D tlače, vďaka ktorej bolo nutné zredukovať počet súčiastok respektíve komponentov z bežných asi 2000 na necelých 60.

Predseda predstavenstva spoločnosti Polymer Xiaofan Luo síce uznáva, že na trhu je už dnes viacero spoločností zaoberajúcich sa 3D tlačou automobilov, avšak „z hľadiska veľkosti, rozmerov a intenzity“ sa žiadna z nich nemôže s modelom LSEV porovnávať. Cena elektrického modelu by sa mala pohybovať okolo 10.000 USD (8070 eur).

Model LSEV meria na dĺžku 2498 mm, na šírku 1295 mm a na výšku 1498 mm. Tieto rozmery z neho robia ešte menší automobil, ako je napríklad spomínaný Smart ForTwo. Ďalšie technické dáta uvádzajú váhu len 450 kg, maximálnu rýchlosť 70 km/h a dojazd na jedno nabitie 150 km.

Jedinými časťami prototypu, ktoré nepochádzajú z 3D tlačiarne, je podvozok, sedačky a sklenené komponenty. Všetko ostatné ma na svedomí 3D tlačiareň spoločne s materiálmi ako sú napríklad nylon, polymliečna kyselina alebo termoplastický polyuretán (TPU).

Výroba karosérie z podobných materiálov sa môže zdať ako riskantný krok, avšak automobilka uvádza, že karosérie vozidla je až 5x pevnejšia, ako je tomu u podobne malých automobilov. Európske a americké automobilky síce spochybňujú bezpečnosť podobných vozidiel, ale spoločnosť X-EV Motor už teraz eviduje 7000 objednávok prevažne zo starého kontinentu.
-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov