Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Reinkarnácia Porsche 356 Carrera Zagato Speedster a Coupé

V polovici minulého storočia to bolo výnimočné pretekárske auto. Teraz, pri príležitosti 60. výročia svojho vzniku, oprášila automobilka Porsche limitovanú edíciu modelov Porsche 356 Carrera Zagato Speedster a Coupé.

Porsche 356 Carrera Zagato Speedster objednal Ferdinand Porsche pre francúzskeho pretekára Claudea Storeza a postavil ho v Miláne v roku 1957 ako jednorazovú záležitosť. Po štyroch výhrach a niektorých ďalších dobrých umiestneniach došlo v roku 1959 k súťažnej havárii, pri ktorej bolo auto zničené.

Pri treťom projekte Atelier Classic, za ktorým stál americký zberateľ Herb Wetanson, využilo talianske dizajnérske Zagato fotometrický proces. Vďaka niekoľkým obrázkom, ktoré zostali z pôvodného automobilu, sa návrhári vrátili do histórie a skopírovali funkčné tvary spoločného „brandingu“ s Porsche.

Počas rozsiahleho prehľadávania vlastných archívov v spoločnosti Zagato so snahou nájsť relevantný fotografický materiál modelu Porsche 356 Speedster, našli motoristickí nadšenci veľmi zaujímavú kresbu, ktorá zobrazuje aj elegantné coupé rovnako na základe modelu Carrera 356.

V roku 1959 sa jednalo o pokročilý krok vo výrobnom procese, pričom neskôr sa našli aj výrovné výkresy tohto modelu. Porsche Carrera Zagato Coupé Sanction Lost sa postupne formoval a po úspechu Speedsteru bol tiež vyrobený v rovnakom obmedzenom počte deviatich kusov.

-jj-

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov