Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


VIDEO/Ženeva: VW I.D. Vizzion? Autonómny elektrický sedan bez pedálov aj volantu!

Elektrický koncept VW I.D. Vizzion nie je hudbou ďalekej budúcnosti.

Okrem absentujúceho volantu a pedálov zaujme novinka od Volkswagenu výkonom, autonómnou jazdou alebo aj tlstým kobercom na podlahe. Elektrický sedan s futuristickým dizajnom I.D. Vizzion chce nemecká automobilka začať vyrábať do štyroch rokov.

I.D. Vizzion sa na autosalóne v Ženeve snažil presvedčiť návštevníkov, že bude vlajkovou loďou rodiny elektromobilov I.D., ktorá už nie je pre našich čitateľov žiadnou novinkou. V podstate ide o štvrtú štúdiu s týmto symbolom po rovnomennom kompakte, SUV Crozz a MPV Buzz v štýle klasického „mikrobusu.“


I.D. Vizzion zdieľa platformu MEB pre elektromobily. Volkswagen síce uvádza, že je tak veľký ako Passat a pritom poskytuje vo vnútri miesto porovnateľné s už nevyrábaným Phaetonom, avšak v skutočnosti na dĺžku meria „len“ 5163 mm a na šírku 1947 mm. To radí tento voz prirodzene do luxusnej kategórie.

 
 

Nemecká automobilka, ktorá má svoju filiálku aj na Slovensku, uvádza, že koncept dosahuje  maximálny výkon 225 kW. Dva elektromotory poháňajú obe nápravy, to znamená, že jeden sa nachádza vpredu a druhý vzadu. Maximálna rýchlosť je stanovená na 180 km/h.

 

Lithium-iontová batéria s kapacitou 111 kWh je umiestnená v podlahe, čo znamená nízke ťažisko a lepšiu jazdnú stabilitu, ako tomu je napríklad v prípade vozov Tesla. Na jedno nabitie podľa cyklu NEDC absolvuje Vizzion trasu dlhú až 665 km, samozrejme pri využití rekuperácie pri brzdení.


„I.D. Vizzion ukazuje, čo sme schopní vyvinúť z hľadiska techniky, dizajnu a kvality. Je najosobnejším, najemocionálnejším a najindividuálnejším volkswagenom všetkých čias. Dáva najavo, že aj v blízkej elektrickej budúcnosti budeme používať žiaduce a expresívne automobily a nielen jednotné plechovky,“ uviedol Herbert Diess, generálny riaditeľ značky Volkswagen.


Sedan s pohonom na všetky štyri kolesá však nie je len elektrický, ale tiež plne autonómny! V praxi to znamená, že najvyšší piaty stupeň zabezpečujú kamery, lasery, radary aj ultrazvukové senzory, ktoré by mali zvládnuť monitorovať akúkoľvek cestu za každého počasí.


Pasažieri tak budú môcť nerušene oddychovať či pracovať. Automobil však ešte predtým pomocou kamier umiestených na bokoch rozpozná tvár človeka, ktorý k nemu prichádza. Otvorí mu dvere, nastaví jednu zo štyroch ergonomicky tvarovaných sedačiek, klimatizáciu apod. podľa preferencií konkrétneho pasažiera. Ten sa potom len posadí do vnútra, zadá cieľ do navigácie a povezie sa.

 

Luxusný a zároveň sofistikovaný interiér vozu I.D. Vizzion je pojatý ako salónik s nečakane tučným kobercom. Až bude I.D. Vizzion vo svojej produkčnej verzii na trhu, vlastníctvo vozu nemá byť jedinou možnosťou, ako sa k nemu dostať, Je totiž pripravený aj na „carsharing“, a to prinajmenšom v užšom okruhu ľudí.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov