Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

VIDEO/Ženeva: Chorvátsky elektro-hyperšport Rimac C_Two myslel aj na Richarda Hammonda

Chorvátska značka Rimac Automobili neustále zvyšuje latku.

Druhý model od chorvátskej automobilky Rimac doslova „explodoval“ na autosalóne v Ženeve. Elektrický superšportiak Rimac C_two má pod kapotou 1914 koní, z 0 na 96 km/h akceleruje za 1,85 sekundy a autonómnu jazdu zvláda na štvrtej úrovni.


 

Chorvátska spoločnosť Rimac Automobili so sídlom v obci Sveta Nedelja neďaleko Záhrebu vznikla v roku 2009. Založil ju Mate Rimac, ktorý sa narodil v roku 1988, v meste Livno v Bosne a Hercegovine. Ambiciózny a talentovaný mladík vyštudoval v Záhrebe Univerzitu aplikovanej vedy (University of Applied Science – VERN).

 

Automobilka Rimac síce nepatrí k značkám s najväčším obratom, avšak zatiaľ každý jej model vzbudil značnú pozornosť laickej aj odbornej verejnosti. Už prvý model Concept_One, dokázal pokoriť 96 km/h z pokoja za 2,5 sekundy. Tento voz dosahuje celkový výkon 1224 koní a maximálnu rýchlosť 355 km/h.Azda ešte väčšiu „slávu“ priniesla vozu Rimac Concept_One hrozivo vyzerajúca nehoda známeho moderátora Richarda Hammonda počas programu The Grand Tour, ktorý uvádza spoločne s bývalými kolegami z obľúbenej relácie Top Gear – Jeremy Clarksonom a Jamesom Mayom. Hammond pri minuloročnej havárii vo Švajčiarsku vyletel na jednom z ôsmich vyrobených kusov  z cesty a mohol prísť o život, ale nakoniec si nehoda vyžiadala „len“ niekoľko skrutiek v jeho kolene a menšie poranenia hlavy.

Samotný voz Concept_One však zhorel do tla, pričom britský moderátor nemal v danom momente čím oheň uhasiť. Chorvátsky výrobca preto venoval pekný detail v novom voze C_two práve Hammondovi. Medzi sedadlami šoféra a spolujazdca sa nachádza designový hasiaci prístroj, prepásaný koženým pásikom s nápisom „V prípade jazdy do vrchu uhasiť požiar“ 

Vráťme sa však do Ženevy, kde žiaril čerstvý model Rimac C_two. Futuristický elektro-hyperšport má celokarbónový podvozok a podstatnú časť karosérie, avšak nijako zásadne ľahký nie je. Kvôli 120kWh batériám umiestneným v podlahe váži voz 1950 kilogramov, čo ale hravo vyvažuje neskutočným elektrickým výkonom.


Celkovo štyri motory na každom z kolies majú dohromady 1914 koní (1408 kW) a združený krútiaci moment je 2300 Nm. Z nuly na sto akceleruje Rimac C_two za 1,97 sekundy a z nuly na 300 km/h mu to trvá len 11,8 sekundy. Maximálna rýchlosť podľa výrobcu je stanovená na 412 km/h, avšak elektrický dojazd vystačí podľa meracieho cyklu NEDC na 650 kilometrov.

 
 
Elektrický hyperšport okrem svojich dynamických schopností zaujme aj aktívnymi aerodynamickými prvkami a rovnako systémom autonómneho riadenia druhej najvyššej úrovni 4, ktorý umožňuje jazdu úplne bez zásahu šoféra a dokonca aj bez ľudskej posádky na palube. Autonómny systém k riadeniu modelu C_Two využíva celkovo osem kamier, dva senzory Lidar a šesticu radarov.Systém rozpoznávania tvári umožňuje otvorenie a naštartovanie vozu jeho majiteľovi vez kľúča alebo karty. V interiéri sa nachádzajú dva obrovské displeje, jeden pred šoférom a druhý na stredovej konzole. Medzi všetkými funkciami sa objavuje napríklad možnosť nahrať do navigácie mapu trati a nechať auto, aby určovalo ideálnu stopu a brzdné body.Rimac plánuje vyrobiť 150 kusov elektrického hypersportu C_two a už teraz prijíma rezervácie. Dodávky zákazníkom by sa mali spustiť v roku 2020, avšak cena automobilu zatiaľ zostáva obchodným tajomstvom. Určite to však nebude menej ako 800.000 eur.  V priebehu rokov 2019 a 2020 by mali na kupé, ktoré absolvovalo teraz premiéru v Ženeve, nadviazať dve odvodené verzie v podobe čisto okruhového prevedenia a roadsteru so skladacou strechou.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov