Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

VIDEO: Futuristický Detroit! Koncept Nissan Xmotion SUV alebo japonský dotyk s budúcnosťou

Na takýto, či podobne vybavený Nissan, si musíte počkať do roku 2020.

Boli ste na tohtoročnom autosalóne v Detroite? Ak nie, tak potom máme pre vás atraktívnu novinku! Značka Nissan predstavila v americkom meste automobilov okrem iného koncept Xmotion SUV. Ten síce nepôjde do výroby, no budú sa ním inšpirovať modely japonskej automobilky od roku 2020.

 

Všetko nasvedčuje tomu, že éra SUV sa ešte neskončila. Práve Nissan totiž v Detroite ukázal, kadiaľ by sa mohol uberať dizajn tejto značky v budúcnosti. Xmotion je pomerne priestranné SUV s usporiada ním sedadiel 2+2+2 v troch radách s tým, že tá posledná sa dá sklopiť alebo vybrať.

Z časti pôsobí Xmotion ako hranaté, ale schopné terénne vozidlo, na druhej strane však ponúka aj zaoblené časti karosérie. Zrejmá je aj istá zavalitosť, ktorú by sme čakali skôr u klasického SUV vhodného aj pre jazdenie po meste. Podstatne výraznejšie sú však predné LED svetlomety a dnes už tradičná maska Nissanu do tvaru písmena V.


V porovnaní s exteriérom je potom interiér o poznanie výraznejší, a to hlavne vďaka červeno-bielemu čalúneniu, červenému ambientnému osvetleniu a rozsiahlemu použitiu exkluzívneho dreva. Z jedného kusu cédrového dreva pozostáva totiž celý stredový panel, ktorý sa tiahne naprieč interiérom dozadu až k tretej rade sedadiel.

Interiér je doslova obsypaný všemožnými multifunkčnými displejmi, ktorých sme v koncepte Nissan Xmotion napočítali celkovo sedem. Pred šoférom sa rozprestiera minimalistická palubná doska s futuristicky vypadajúcim volantom, či respektíve „kniplom“. Márne by ste tu však hľadali akékoľvek páčky, tlačidlá či prístroje.

Dotykový displej je použitý tiež namiesto konvenčného stredového panelu, kde zmizol rovnako volič automatickej prevodovky. Prevodovku ovládate dotykom cez obrazovku, hlasovými príkazmi či dokonca pohybom očí rovnako ako väčšinu ďalších úkonov od spustenia navigácie, rádia, klimatizácie a ďalších funkcií.


 

Čo sa týka štartovania vozu, to sa vykonáva pomocou overenia otlačkov vášho prstu. S ďalšími funkciami vám môže pomôcť digitálny personálny asistent s podobou japonského kapra koi, ktorý sa plynule objavuje na ktoromkoľvek displeji podľa vašej potreby.

Na otázku pohonu automobilka zatiaľ nereagovala s výnimkou obligátnej zmienky o pohone 4×4.  Faktom je, že v tomto prípade hrá hlavnú úlohu skôr dizajn auta. Xmotion, ktorý je plne autonómny, zrejme bude skôr využívať konvenčnú spaľovaciu jednotku, prípadne hybridný systém.

-jj-

 

 

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov