Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia ceed

Toyota: 5,5 miliónov elektrifikovaných vozidiel ročne!

Automobilka Toyota oznámila, že chce do roku 2030 predávať každoročne viac ako 5,5 milióna elektrifikovaných vozidiel a jeden milión bezemisných áut. Elektrifikované vozidlá budú okolo roku 2025 súčasťou každej modelovej rady Toyota a Lexus.

Stratégia Toyoty sa zameriava na zrýchlenie vývoja hybridov, plug-in hybridov, elektromobilov na batérie a elektromobilov poháňaných palivovými článkami. Toyota si určila cieľ znížiť celosvetový priemer emisií CO2 nových vozidiel o 90 percent oproti úrovniam roku 2010.

Pre Toyotu sú kľúčové otázky životného prostredia ako globálne otepľovanie, znečistenie ovzdušia alebo vyčerpávanie prírodných a energetických zdrojov. Práve elektrifikované vozidlá sú nástrojom napomáhajúcim riešiť súčasné ekologické problémy.

V októbri roku 2015 vyhlásila Toyota svoj strategický plán Toyota Environmental Challenge 2050, ktorého cieľom je obmedziť negatívny vplyv výroby automobilov a automobilovej dopravy na životné prostredie.

Elektrifikácia naprieč všetkými modelmi Toyota a Lexus

Okolo roku 2025 sa navyše bude každý model naprieč všetkými globálnymi radmi značiek Toyota a Lexus ponúkať buď ako čisto elektrifikovaný model, alebo aspoň v elektrifikovanej variante. Počet modelov vyvíjaných bez elektrifikovaného variantu bude nakoniec nula.

Toyota plánuje začiatkom 20. rokov celosvetovo ponúkať cez 10 modelov elektromobilov na dobíjanie. Začne v Číne, potom bude nasledovať Japonsko, India, USA a Európa. Rozšíri tiež modelový rad vodíkových áut v kategórii osobných i úžitkových vozidiel.

Hybridné elektromobily a plug-in hybridy

Rozširovanie sa týka aj ponuky hybridných elektromobilov. Toyota taktiež plánuje v 20. rokoch rozšíriť svoj modelový rad plug-in hybridov.

Kľúčovou technológiou elektrifikovaných vozidiel sú batérie, ktorých všeobecnému rozšíreniu bráni obmedzenie v podobe energetickej hustoty, hmotnosti, objemu a ceny. Toyota sa aktívne venuje vývoju batérií novej generácie typu ,solid-state‘ s cieľom ponúknuť na trhu túto technológiu už začiatkom 20. rokov.

Toyota tiež s firmou Panasonic začne štúdiu uskutočniteľnosti spoločného komerčného projektu prizmatických batérií pre automobilový priemysel.

Podpora recyklácie batérií

Toyota podporuje infraštruktúru na presadenie elektrifikovaných vozidiel. Sem patrí vytvorenie systému opakovaného využívania a recyklácie batérií, rovnako aj podpora ďalšieho rozvoja dobíjacích staníc pre plug-in hybridy alebo vodíkových čerpacích staníc. To všetko prostredníctvom spolupráce s vládnymi orgánmi a partnerskými spoločnosťami.

Toyota si udržiava vedúce postavenie výrobcu automobilov zohľadňujúceho dopady na životné prostredie. Dôkazom je uvedenie ikonického modelu Prius pred 20 rokmi, rovnako tak ako celosvetovo prvého plug-in hybridného modelu Prius v roku 2012. Model Prius PHV druhej generácie, uvedený v roku 2017, sa pýši ešte dlhším dojazdom v režime čistého elektromobilu.

V roku 2014 Toyota predstavila svoj sedan Mirai, celosvetovo prvý sériovo vyrábaný automobil poháňaný palivovými článkami, ktorý sa u zákazníkov v Japonsku, USA a Európe stretáva s priaznivou odozvou. Vďaka uvedeným aktivitám sa celosvetové predaje elektrifikovaných vozidiel od Toyoty zatiaľ vyšplhali na viac ako 11 miliónov automobilov.

Toyta, dk

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov