Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Úspešné zberateľské vozidlá s hviezdou na kapote

Ďalší veľmi pozitívny vývoj hodnoty klasických vozidiel značky Mercedes-Benz zaznamenali v prieskume trhu HAGI. Odborníci na prieskum trhu v priebehu posledných dvanástich mesiacov odhadli pre index Mercedes-Benz Classic (MBCI) nárast vo výške 8,7 percenta, čo je v súčasnom trhovom prostredí úctyhodný nárast hodnoty.

Index MBCI od roku 2012 vydáva medzinárodná skupina pre prieskum trhu s historickými vozidlami Historic Automobile Group International (HAGI) so sídlom v Londýne vo Veľkej Británii.

   

Klasické vozidlá značky Mercedes-Benz sú vyhľadávané zberateľské kúsky a zároveň aj cenné predmety. Na tom sa nič nezmenilo ani v roku 2017. Index Mercedes-Benz Classic, ktorý funguje podobne ako index cenných papierov, opisuje trhovú výkonnosť na základe pozorovania výsledkov v celosvetovom obchode s klasickými modelmi značky Mercedes-Benz. Z aktuálnej správy HAGI vyplýva, že trhové ceny klasických vozidiel s hviezdou naďalej prudko rástli. V priebehu posledných dvanástich mesiacov narástla hodnota indexu na viac ako 8,7 percenta, čím dosahuje úroveň priemerného, dlhodobého vývoja hodnoty klasických automobilov značky Mercedes-Benz (+8,8 %).

    

„Ceny dobrých klasických vozidiel značky Mercedes-Benz a spolu s nimi aj hodnota týchto vozidiel sa skutočne naďalej vyvíjajú pozitívne,“ potvrdil Patrik Gottwick, v divízii Mercedes-Benz Classic zodpovedný za vlastný obchod s vozidlami ALL TIME STARS. „Vývoj poukazuje na ďalší plynulý rast.“

Vo všeobecnosti je dokonalý stav vozidiel dôležitým predpokladom pre ich vysoké trhové ceny a hodnoty. Vozidlá sa spravidla reštaurujú na základe ich veku – avšak aj takéto reštaurovanie musí spĺňať najvyššie štandardy. Prehľad o všetkých prácach vrátane dokumentácie predchádzajúceho stavu pritom zohráva významnú úlohu. Mimoriadne vysoko sa cení reštaurovanie s použitím originálnych dielov podľa originálnych predpisov značky Mercedes-Benz, teda také reštaurovanie, aké poskytuje centrum klasických vozidiel Classic Center vo Fellbachu pri Stuttgarte, ako aj centrum v kalifornskom meste Irvine: veterán v stave nového vozidla, ktorý bol zreštaurovaný podľa originálnej špecifikácie bývalého výrobcu, dosahuje najvyššie trhové ceny.

Index Mercedes-Benz Classic MBCI sa v septembri 2017 vyšplhal na najvyššiu úroveň vo výške 206,5 indexového bodu, v októbri sezónne a podľa očakávania znovu mierne poklesol (-3,1 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom). Výkonnosť v roku 2017 je aj napriek tomu maximálne pozitívna: index MBCI od začiatku roku dosahuje najvyšší nárast hodnoty na všetkých trhoch (+7,6 %), ako určil prieskum HAGI. S prepočtom na dvanásť mesiacov sa vývoj indexu MBCI prejavuje uvedeným nárastom o 8,7 percenta.

Nárast hodnoty štyroch klasických modelov značky Mercedes-Benz
HAGI spravuje viacero indexov Mercedes-Benz. Mladšie zberateľské modely sú zahrnuté do indexu Mercedes-Benz Classic Emerging Classics (MBCI EC). Pozorovatelia trhu pre tento index v októbri odhadli nárast o 4,4 percenta v porovnaní s príslušným minuloročným mesiacom. V priebehu posledných dvanástich mesiacov bol však tento nárast ešte vyšší a dosiahol takmer 9,8 percenta. Pozitívny vplyv mali v októbri modely SLC konštrukčného radu 107, ako aj modely SEC konštrukčného radu 126. Prieskumníci trhu HAGI na trhu so súkromným vlastníctvom zaznamenali predaj jedného modelu 500 SLC za viac ako 110 000 eur.

V septembri dosiahli vysoké ceny na trhu najmä dva typy vozidiel značky Mercedes-Benz: s modelom 190 SL (W 121) sa aktuálne obchoduje s cenami okolo 200 000 eur. Roadster vyrobený v rokoch 1955 až 1963 tak v súčasnosti patrí k najžiadanejším veteránom. V priebehu posledných rokov sa trhové ceny takmer zdvojnásobili. Od roku 2016 dokonca dopĺňa zoznam vozidiel z vytrvalostných pretekov Mille Miglia: poznatky z roku 2015 dokazujú, že sa model 190 SL zúčastnil už pôvodných „1 000 míľ“ v roku 1956. Francúzsky tím jazdcov Michela Bianca a Jeana Loup Pellecuera so štartovacím číslom 347 vtedy s časom jazdy 16 hodín, 6 minút a 15 sekúnd obsadil 121. miesto.

Skupina HAGI určila ďalší nárast hodnoty modelu Mercedes-Benz 280 SE 3.5 kabriolet (W 111): cena exemplárov v dokonalom stave dosahuje úroveň 400 000 eur, špičkové exempláre túto hodnotu dokonca výrazne prevyšujú. Luxusný štvormiestny kabriolet vyrábaný v rokoch 1969 až 1971 a jeho sesterské modely vyrábané v rokoch 1965 až 1971 sú pre zberateľov na celom svete nemenné veličiny. Patrik Gottwick to komentoval takto: „Nepreháňame, keď tvrdíme, že tieto kabriolety mali charakter vysnívaného vozidla už v čase, keď opustili výrobný závod, a dokázali si ho udržať.“

Indexy HAGI sa etablovali ako medzinárodné kritérium hodnoty
Prvýkrát boli indexy HAGI predstavené v januári 2009. Sú k dispozícii pre rôzne značky automobilov a na medzinárodnom trhu s klasickými vozidlami sa etablovali ako kritérium hodnoty. Index Mercedes-Benz Classic (MBCI) bol predstavený v roku 2012 a 31. decembra 2011 mu bola udelená počiatočná hodnota vo výške 100 britských libier. V októbri 2017 dosiahol viac ako 200 bodov. Index MBCI v súčasnosti charakterizuje vývoj hodnoty 44 veteránov tejto značky. Z toho 23 typov pritom podľa odhadu HAGI vo všeobecností patrí k historicky najvýznamnejším vozidlám.

Medzinárodná skupina pre prieskum trhu s historickými vozidlami Historic Automobile Group International (HAGI) bola založená v roku 2007 a pôsobí ako nezávislá výskumná inštitúcia pre investície s osobitným zameraním na vzácne klasické automobily. Top index skupiny HAGI ako kritérium pravidelne používajú médiá ako Financial Times, New York Times a denník Die Welt. Cieľom skupiny je dosiahnuť transparentnosť trhu a poskytnúť účastníkom trhu možnosť fundovaného rozhodnutia založeného na predpokladoch, ktoré sú podložené údajmi. Skupina HAGI spravuje databanku, ktorá zahŕňa viac ako 100 000 skutočných transakcií. Záznamy začínajú dátumom výroby vozidla a každý deň sa aktualizujú. Údaje pochádzajú najmä zo štyroch zdrojov: súkromné kontakty, odborníci na konkrétnu značku, obchodníci a výsledky aukcií.

Daimler (šr)

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov