Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Honda, Porsche: Kľúčom k rýchlemu nabíjaniu EVsú 350 kW stanice

Nielen Porsche: aj Honda chce 15-minútové rýchle nabíjanie elektrických áut.

Keďže Porsche sľubuje ultra rýchle nabíjanie elektrického vozidla s technológiou Mission E, ani Honda nechce ostať pozadu. Vytýčila si cieľ vyvinúť autá, ktoré môžu dostať dostatok šťavy z rozvodnej siete na dojazd 240 kilometrov (150 míľ) počas 15 minút. Pätnásťminútové doby nabíjania sú kľúčom k tomu, aby sa elektrické vozidlá vyrovali vozidlám s benzínovými a dieselovými pohonnými jednotkami pri jazde na dlhšie cesty.

    

Podľa štúdie Nikkei Asia Review sa plán spoločnosti Honda výrazne spolieha na vývoj batériovej technológie, ktorá dokáže spracovať veľmi rýchle nabíjanie z nabíjacích staníc s výkonom 350 kilowattov, čo je kľúčom k rýchlemu nabíjaniu.

Väčšina elektrických vozidiel v súčasnosti potrebuje približne 30 minút na nabíjanie batérií na 80-percentnú kapacitu z 150 kilowatových nabíjačiek. Inštalácia nabíjačiek s výkonom 350 kilowattov by vodičom umožnila využiť krátku prestávku na to, aby si dali niečo k jedlu a prípadne navštívili sociálne zariadenia, kým ich vozidlo dostane „šťavu“ na dojazd 240 km vzdialenosti.

Európa plánuje mať do roku 2020 niekoľko tisíc nabíjacích zariadení s výkonom 350 kilowattov.

Elektrický luxusný sedan Porsche Mission E, ktorý sa začne vyrábať v roku 2020, využije výkon budúcich nabíjačiek s kapacitou 350 kilowattov, aby získal 80-percentné nabitie za 15 minút. Podľa niektorých analytikov a dokonca aj samotnej automobiky Porsche by to mohlo poskytnúť dojazd  320 až 400 kilometrov.

Pre verifikáciu svojej  technológie spoločnosť Porsche v júli nainštalovala v pobočke Berlin-Adlershof 350-kilowattovú 800-voltovú nabíjaciu stanicu, napájanú solárnymi článkami.

Začiatkom tohto roka Honda predstavila dva EV koncepty – Urban EV a Sports EV – ale automobilka neuviedla časy nabíjania pre prípadné sériové verzie.

Model Honda Urban EV by mal prísť do predaja v roku 2019.

GCR (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov