Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia sportage

Pripravte svoje auto na zimu už teraz !

Zima je náročné obdobie na prevádzku auta. Odborníci zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko motoristom odporúčajú, aby tak urobili už teraz.

Kedy je správny čas prezuť auto?

Používanie zimných pneumatík je na Slovensku povinné, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza – toľko hovorí legislatíva. No viete, čím vás môže prekvapiť cesta napríklad na Donovaloch, keď pohľad z okna bytu povedzme v Šamoríne ničím zimu neprípomína? Praktickým pomocníkom je priemerná denná teplota – ak sa pohybuje na úrovni sedem stupňov nad nulou, nestrácajte čas a automobil prezujte. Netreba pritom zabudnúť na kontrolu diskov a pneumatík, vrátane správneho nahustenia.  Zimné pneumatiky by mali ostať na aute približne do konca marca.

Komplexná kontrola v servise

Dnešné automobily sú veľmi komplexné a taká by mala byť aj príprava auta na zimu. Mnohé úkony si zruční vodiči dokážu spraviť sami, no práve pre komplexnosť automobilu a 100-percentnú istotu je návštevu autorizovaného servisu vhodná.Iba ten garantuje komplexnú kontrolu a prípravu podľa najnovších smerníc a pokynov výrobcu.

Srdcom auta je funkčný akumulátor

Čo komplexná kontrola v servise obnáša? Mnoho motoristov sa mylne domnieva, že príprava auta na zimu spočíva iba v prezutí zimných pneumatík. Vecí, ktoré treba skontrolovať je podstatne viac. Napríklad zlý stav akumulátora dokáže narobiť najmä v zime veľké nepríjemnosti.

Akumulátor sa totiž v chladných zimných mesiacoch nadmerne namáha, preto môže ľahko zradiť. Kontrola a premeranie, resp. výmena akumulátora za nový ušetrí nechcené problémy na ceste. Oplatí sa mať v aute aj štartovacie káble. Neodporúča sa auto roztláčať alebo rozťahovať, nakoľko sa tým môže zničiť katalyzátor.

Vidieť a byť videný

Zima prináša zhoršenie svetelných podmienok aj počas dňa. V tomto období roka je zásada „vidieť a byť videný“ ešte dôležitejšia. Preto je potrebné venovať pozornosť aj správne fungujúcemu osvetleniu automobilu. Dajte si všetky svetlá skontrolovať a nastaviť tak pre svoju bezpečnosť, ako aj pre bezpečnosť ostatných.  Rovnako myslite aj na náhradnú sadu žiaroviek, poistiek a overte si, kde máte uložený výstražný trojuholník.

V zime dostávajú zabrať aj stierače

V autorizovanom servise najlepšie poradia, či sú vaše stierače v dobrej kondícii a aký druh je pre vaše auto vhodný. Samozrejmosťou je kontrola funkčnosti ostrekovacej sústavy a výmena letnej náplne ostrekovača za zimnú v odporúčanej koncentrácii.  K výhľadu z auta na cestu pomôže aj dobre pracujúca klimatizácia, ktorá v zime pomáha redukovať zahmlievanie okien.

Sneh na auto nepatrí

Ak nájdete svoje auto pokryté snehovou nádielkou alebo námrazou, urobte si čas na dôsledné odstránenie snehu a ľadu z karosérie skôr, než vyštartujete. Zďaleka nejde o estetickú záležitosť, ale o bezpečnosť. Sneh alebo hoci len malé kúsky námrazy môžu ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky. V prípade nehody s nesprávne vyčisteným autom môžete mať problémy nielen s políciou, ale aj poisťovňou. V modeloch značky Škoda je škrabka vždy po ruke vo viečku palivovej nádrže.

Jazdite plynulo a brzdite s citom

Brzdy  musia byť v stopercentnom stave, skontrolovať treba aj brzdovú kvapalinu. V zimných mesiacoch sa snažte vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi automobilmi a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom.

Ako zahriať motor v zime

Vzime nenechávajte motor bežať na voľnobeh, to na zahriatie motora nepomáha. Benzínový aj dieselový motor sa najlepšie zahreje pri plynulej jazde.

Kým motor nie je zahriaty, odporúča sa jazdiť v nízkych otáčkach a nevytáčať motor. Majitelia dieselových motorov by mali toto pravidlo dodržiavať o to dôslednejšie, že ich motory sa zahrievajú pomalšie. Rovnako tak motory vybavené turbodúchadlom treba zahrievať citlivo.

Pomoc v núdzi

V prípade poruchy, nehody alebo akejkoľvek nepredvídateľnej situácie radíme motoristom kontaktovať asistenčnú službu výrobcu vozidla. Majitelia automobilov značky Škoda, ktorí využívajú služby autorizovaných servisov, majú k dispozícii automaticky a zadarmo službu Doživotná garancia mobility Premium. V rámci nej môžu využiť službu Škoda Assistance dostupnú 24 hodín denne 365 dní v roku.

Simply Clever výbava

V autorizovanom servise ŠKODA nájdete širokú ponuku praktického príslušenstva, ktoré vám spríjemní zimné cestovanie a uľahčí údržbu auta. Či už hovoríme o interiérovom vaku na lyže, originálnych gumových koberčekoch, rohožiach do batožinového priestoru, ktoré si lepšie poradia s roztápajúcim sa snehom, alebo o súprave značkovej autokozmetiky. Dokonca tu ponúkajú aj originálne bezpečnostné pásy pre štvornohých miláčikov, ktoré aj pri prudkej zmene smeru alebo brzdení udržia vášho psíka v bezpečí. Ponuku vybraného zimného originálneho príslušenstva a dielcov okrem autorizovaných partnerov ŠKODA na Slovensku ponúka aj značkový ŠKODA E-shop.

ŠAS (šr)

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov