Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Kalašnikov, ktorý nestrieľa. Elektrická motorka má slúžiť polícii a armáde

Nemusíte byť vôbec odborník na vojenskú problematiku, aby ste vedeli, že Kalašnikov je legendárny a nezničiteľný samopal AK-47. Lenže spomínaný ruský koncern nedávno predstavil úplne odlišný artikel – elektrický motocykel s rovnomenným názvom, ktorý má slúžiť polícii a armáde. Napríklad aj počas budúcoročných futbalových MS v Rusku.


Výraznejšie pripomienky a odkazy na legendárny AK-47 tu však žiaľ nečakajte. Podobne ako tomu je v prípade mnohých ďalších vojenských vozidiel, jedná sa aj v prípade tejto motorky o striktne účelový návrh, kde išiel prepracovaný dizajn stranou. Motorku navyše nevyrába priamo zbrojovka, ale spoločnosť Izh, spadajúca do koncernu Kalašnikov.

 

Pohon zaisťuje elektromotor s výkonom 15 kW (20,4 k), ktorý prenáša silu na zadné koleso cez klasickú motocyklovú reťaz. Kapacita batérií nie je známa, ale jedno nabitie postačí až na 150 kilometrov jazdy, pričom maximálna rýchlosť je len 80 km/h. Bezpečnostné zložky by mali motocykle preto využívať len v meste a ľahkom teréne.


Motorku nesúcu meno Kalašnikov predstavili v septembri na medzinárodnom vojensko-technologickom fóre v Rusku a to hneď v dvoch verziách. Policajné a vojenské prevedenie sa v podstate odlišuje len zafarbením a variabilným držiakom dlhej zbrane na riadidlách, ktorý v policajnej verzii chýba.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov