Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Honda Urban EV Concept: pohodové elektrické auto

Globálny debut vývojovej štúdie plne elektrického automobilu Honda Urban EV Concept naznačuje smer, ktorým sa bude uberať sériový model Hondy, naplánovaný na rok 2019.

Vývojová štúdia vychádza z úplne novej platformy a ukazuje smer vývoja technológie a dizajnu, ktoré sa objavia na budúcom sériovom modeli akumulátorového elektrického vozidla Honda. „Toto nie je predstava vzdialenej budúcnosti. Sériová verzia tohto automobilu bude v Európe už v roku 2019,“ povedal prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda Motor Co., Takahiro Hachigo, čím potvrdil, že štúdia bude uvedená na trh do dvoch rokov.

Dizajn exteriéru

V jednoduchom a sofistikovanom dizajne automobilu Urban EV Concept od Hondy sa skrývajú pokročilé technológie. Nízke a široké proporcie automobilu mu dodávajú robustný postoj, ktorý naznačuje jeho športové jazdné vlastnosti. Jeho kompaktné proporcie znamenajú, že celková dĺžka vozidla je o 100 mm kratšia ako má model Honda Jazz.

    

Logo Honda vývojovej štúdie je podsvietené modrou farbou, čo naznačuje nový štýlový prvok budúcich elektrických vozidiel spoločnosti. V prednej časti vozidla sa môžu medzi svetlometmi zobrazovať interaktívne viacjazyčné správy vrátane pozdravov, rád pre iných vodičov na ceste, alebo aktualizovaný stav nabíjania.

Dizajn interiéru

Vynikajúci výhľad vodiča z vozidla Urban EV Concept umožňujú štíhle predné stĺpiky a široké čelné sklo, ktoré pôsobí, akoby pokrývalo celú prednú časť vozidla. Prípojka pre nabíjací kábel sa nachádza na kapote.

    

Automobil Urban EV Concept od Hondy dokáže odviezť štyroch pasažierov na dvoch lavicových sedadlách s rôznou povrchovou úpravou. Bezpečnostné pásy zadnej lavice sú upevnené v strede sedadla, čo umožňuje ich zatiahnutie ešte pred vystúpením pasažiera z vozidla.

Na konzole prístrojovej dosky sa nachádza stĺpik volantu, rad jednoduchých ovládacích tlačidiel a panoramatický displej. Samotná prístrojová doska je doplnená zaoblenou obrazovkou, ktorá presahuje za konzolu a zasahuje do dverí.

Displej bude ponúkať celý rad informácií o dojazde, spotrebe batérie, no nebudú chýbať ani zábery z kamier, ktoré budú slúžiť ako spätné zrkadlá.

Automatizovaný sieťový pomocník

Vozidlo Urban EV Concept od Hondy stelesňuje víziu spoločnosti o svete, v ktorom je mobilita plynule prepojená s bežným životom. Zabudovaný pokročilý automatizovaný sieťový pomocník pôsobí ako osobný sluha, ktorý sa učí od vodiča detegovaním jeho emócií pri rozhodovaní. To, čo sa od vodiča naučil pri jeho predchádzajúcich rozhodnutiach, potom môže použiť pri výbere nových riešení a odporúčaní.

Systém, na ktorom bude Honda Urban EV Concept fungovať, má byť jednotná sieť, ktorá bude slúžiť aj ako osobný asistent, ktorý bude skúmať vaše návyky a prispôsobovať sa vášmu štýlu jazdy.

Produkcia tohto mestského autíčka  je naplánovaná už na rok 2019, takže sa nejedná o žiadny dlhodobý koncept, ktorého sa nikdy nedočkáme.

GCR (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov