Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Finále Vodič roka 2017 – Ing. Milan Troška, riaditeľ Becep: „Dúfam, že z toho bude tradícia“

Jedným z partnerov časopisu Automagazín pri organizovaní súťaže Vodič roka je aj Becep (Bezpečnosť cestnej premávky). Becep je samostatné oddelenie, ktoré spadá do pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

Prostredníctvom bezpečnostno-vzdelávacích podujatí sa Becep snaží nepriamo znižovať nehodovosť na slovenských cestách. Okrem vodičov sa venuje aj ďalším štyrom účastníkom cestnej premávky – motocyklistom, chodcom, cyklistom a samostatnú skupiny tvoria seniori.

 

„Pre vodičov robievame podobné služby ako dnes v rámci súťaže Vodiča roka, pre motorkárov bývajú vzdelávacie tréningy. Zúčastňujeme sa aj napríklad na hudobných festivaloch, kde zasa osvetovo pôsobíme na ľudí v rámci pomoci simulátorov nárazu a prevrátenia, kde poukazujeme na význam bezpečnostných pásov. A samozrejme stále poukazujeme na relatívne vysoké percento mladistvých vodičov, ktorí šoférujú pod vplyvom alkoholu,“ povedal riaditeľ Becep-u Ing. Milan Troška.

 

K druhému ročníku súťaže Vodič roka dodal: „Keď sme sa pred troma rokmi po prvý raz stretli s pánom Mičkom, a pri káve rozoberali túto myšlienku, tak už vtedy sme sa zhodli, že sme to obaja mali zaradené v takom svojom dlhodobejšom pláne len bolo treba zosúladiť viacero partnerov, aby to vôbec uzrelo svetlo sveta. Je to veľmi vydarené podujatie a len dúfam, že nezostane len pri dvoch ročníkoch, ale bude z toho tradícia, ktorá bude naberať na všeobecnej popularite.“

 

Podľa Trošku podujatia podobného charakteru ako Vodič roka možno považovať za záslužnú činnosť a ich organizovanie má veľký význam. „Je to motivácia pre vodičov, ktorí môžu ukázať, či sú skutoční kvalitní vodiči po teoretickej aj praktickej stránke. Ak o túto súťaž v budúcnosti prejaví záujem aj nejaká televízia, respektíve viacero médií, tak kredit podujatia ešte stúpne, pretože dobrí šoféri sa radi uvidia na obrazovke, či v novinách,“ poznamenal.

 

Troška tak poslal jasný odkaz vodičom a vodičkám: „Nech sa správajú zodpovedne nielen za volantom vozidla, ale aj na motorkách. Podľa štatistiky nám totiž stúpa počet registrovaných motorkárov, ale aj počet dopravných nehôd motorkárov. Keď jazdia na motorke nech majú správne oblečenie, pretože v aute vás aspoň trochu chránia plechy, ale na motocykli v nevhodnom oblečení riskujete aj pri menšom páde vážne zranenie. Čo sa týka chodcov, tak najlepší sú tí, ktorí majú súčasne aj vodičský preukaz. Dokážu totiž napríklad pri vstupe na prechod predchodcov za daždivého počasia lepšie odhadnúť brzdnú dráhu prichádzajúceho vozidla. Ani chodci by však nemali riskovať a vždy sa dobre presvedčiť, či cesta je voľná.“

 

Text: Peter Barta Foto: Juraj Hrivnák

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov