Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


BMW X5 M a BMW X6 M Black Fire Edition

Čierna má silu, čierna je vzrušujúca a čierna je exkluzívna: to isté platí o nových modeloch BMW X5 M a BMW X6 M Black Fire Edition.

Obe špeciálne edície sú dôrazným pokračovaním úspechov značky BMW v segmentoch Sports Activity Vehicle (SAV) a Sports Activity Coupé (SAC). Black Fire Edition spája vzrušujúci dizajn interiéru a exteriéru so špičkovými exkluzívnymi detailami výbavy.

    

Pôsobivý vzhľad

Bez ohľadu na to, v ako prostredí sa nachádzajú špeciálne modely BMW X5 M Edition Black Fire a BMW X6 M Edition Black Fire, všade ukazujú svoju vynikajúci dizajn. Zraky pritiahne samotný výrazný odtieň čiernej metalickej farby Sapphire Black Metallic. To isté platí aj o dvojitých čiernych M „obličkách“ s čiernymi lamelami. Ide o jedinečný prvok špeciálnej výbavy Black Fire Edition.

   

Rovnako sa to dá povedať o čiernych kovaných 21-palcových diskoch kolies z ľahkých zliatin. Veľké kolesá so zmiešanými pneumatikami (vpredu: 10 J x 21, vzadu: 11,5 J x 21) majú optimalizovanú hmotnosť a pomáhajú prenášať výkon prepĺňaného motora s technológiou M TwinPower Turbo na vozovku. Ďalším výnimočným prvkom edície Black Fire sú štandardne dodávané karbónové kryty spätných zrkadiel. Podčiarkujú ľahkú konštrukciu a úzke prepojenie modelov BMW X5 M a BMW X6 M s motoršportom.

 Športový pocit v interiéri

Veľký dôraz sa kládol aj na prémiovú kvalitu a exkluzivitu interiéru modelov BMW X5 M Edition Black Fire a BMW X6 M Edition Black Fire. Plne elektricky nastaviteľné multifunkčné kožou Merino čalúnené M sedadlá s integrovanými opierkami hlavy v kontrastnej čiernej a červenej farbe Black a Mugello Red tvoria súčasť štandardnej výbavy. Jej súčasťou je multifunkčný kožený volant s hliníkovými radiacimi páčkami.

Výkon na ceste

Oba modely dosahujú špičkový výkon 423 kW (575 k) (oba majú kombinovanú spotrebu paliva: 11,1 l/100 km a kombinované emisie CO2: 258 g/km), ktorý pochádza zo 4,4-litrového motora V8. Obe vozidlá zrýchľujú z 0 na 100 km/h iba za 4,2 sekundy, k čomu prispieva aj štandardne dodávaná 8-stupňová prevodovka M Steptronic. Maximálny krútiaci moment 750 Nm je dostupný v rozsahu od 2 200 do 5 000 ot./min. Pohon všetkých kolies xDrive bol nastavený tak, aby posielal viac výkonu na zadné kolesá, čo podporuje agilnosť modelov BMW X5 M a BMW X6 M. Systém Dynamic Performance Control sa stará o bezproblémové rozdeľovanie krútiaceho momentu medzi zadné kolesá.

K dynamickému jazdnému štýlu a k obratnosti prispievajú aj vynikajúce hodnoty spomalenia pri brzdení, o ktoré sa starajú zliatinové M brzdy. Dajú sa vynikajúco dávkovať, majú nízku hmotnosť a zároveň sú výnimočne teplotne stabilné. O to, aby bolo jedinečný výkon motorov M TwinPower turbo aj náležite počuť, sa stará špičkové výfukové potrubie. Dynamická kontrola stability Dynamic Stability Control (DSC) umožňuje každému vodičovi, aby prispôsobil športové prejavy svojho BMW X5 M alebo BMW X6 M konkrétnej situácii a vlastným individuálnym preferenciám. V režime „DSC on” sa zásahy bŕzd starajú o predchádzanie nedotáčavosti alebo pretáčavosti. „MDM” povoľuje väčší preklz kolies a ambiciózni vodiči tak môžu vyvolať menší šmyk. Odpojenie DSC („DSC off”) umožňuje spoznávanie limitov na pretekárskej dráhe a používanie akceleračného pedála na prejazd zákrut kontrolovaným šmykom.

Nové špeciálne edície budú k dispozícii od začiatku augusta 2017.

BMW Group (šr)

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov