Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Jaguar F-Type dostal dvojlitrový štvorvalec s 300 koňmi

Jaguar posilňuje dopyt novom voze F-Type uvedením moderného zážihového štvorvalca Ingenium. Cenami ovenčená rodina modelu F-Type teraz siaha od základnej štvorvalcovej verzie až po superšport do každého počasia s maximálnou rýchlosťou 320 km/h – F-Type SVR.

 

 

Kombinácia celohliníkového roadsteru a pokročilého, turbodmýchadlom preplňovaného dvojlitru s výkonom 300 kon prináša športové DNA Jaguaru s vylepšenou agilitou, zvýšenou efektivitou a nižšou cenou. Je to čistokrvný Jaguar so svojim jedinečným charakterom.

 

Nová verzia si uchováva jazdné výkony, aké od Jaguaru F-Type očakávate. Dokáže akcelerovať z nuly na 100 km/h za 5,7 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h. Vysoký krútiaci moment 400 Nm turbodmýchadlom preplňovaného motoru, ktorý je dostupný už od 1500 ot./min, v kombinácii s osemstupňovou prevodovkou Quickshift prináša výborné reakcie naprieč celým spektrom otáčok.

 

Motor Ingenium s výkonom 300 koní je nielen najvýkonnejším štvorvalcom dostupným v ponuke Jaguaru, ale má tiež najvyšší litrový výkon zo všetkých motorov F-Type: 150 koní z litru objemu. Je zároveň najhospodárnejším motorom vozov F-Type, má o 16 % nižšiu spotrebu paliva než V6 s výkonom 340 koní a hodnota emisií CO2 činí v európskom kombinovanom cyklu len 163 g/km.

 

 

„Zaradenie pokročilého štvorvalcového motoru do F-Typu vytvára voz s jeho vlastným odlišným charakterom. Výkonové parametre motoru sú s ohľadom na jeho objem výnimočné a vyváženosť so zníženou spotrebou paliva a nižšou cenou robia F-Type dostupnejší než kedykoľvek pred tým,“ tvrdí Ian Hoban, riaditeľ modelovej rady, Jaguar F-Type.

 

Kombináciu vysokého výkonu a nízkej spotreby paliva umožňuje motoru Ingenium celá rada pokročilých technológií. V hlave motoru je zabudovaný moderní elektrohydraulický systém ovládania ventilov, ktorý je vybavený patentovaným algoritmom vyvinutým priamo firmou Jaguar. Tento systém dovoľuje plne variabilné ovládanie zdvihu ventilov s ohľadom na optimálny výkon, krútiaci moment a efektivitu v celom pracovnom rozsahu motoru.

 

 

Motor Ingenium prispieva ku zníženiu celkovej hmotnosti vozu o 52 kg. „Väčšina úspory hmotnosti je na prednej náprave, čo robí auto krásne vyvážené a skutočne agilné. Presne ako sa dá očakávať, tento voz sa na nádherných kľukatých cestách cíti ako doma. Spojením so zvukom štvorvalcu idúceho z výfuku vytvára tento konkrétny F-Type svoj vlastný charakter,“ dodává Erol Mustafa, hlavný produktový inžinier, Jaguar Sports Cars.

 

Zmeny v interiéri F-Type zahrňujú ľahké a tenké sedadlá, multimediálny systém Touch Pro a nové chrómované a eloxované povrchy zvyšujúce pocit zameraný na šoféra. Nová rada F-Type rovnako ponúka rozšírenú škálu pokročilých jazdných asistenčných systémov, ktoré sa opierajú o zabudované vysoko sofistikované, dopredu smerujúce stereo kamery. Tieto systémy pomáhajú vylepšiť bezpečnosť a znížiť zaťaženie vodiča. Patrí medzi ne autonómne núdzové brzdenie, varovanie pred opustením jazdného pruhu a asistent pre udržanie v pruhu, čítanie dopravných značiek, adaptívny obmedzovač rýchlosti a sledovanie stavu šoféra.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov