Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

ŠKODA KAROQ pokračuje v modelovej ofenzíve značky

Meno a jeho písaná podoba sú odvodené od jazyka pôvodných obyvateľov Aljašky. KAROQ je kombinácia slov “KAA’RAQ” (auto) a “RUQ” (šíp).

V mene nového kompaktného SUV sa ŠKODA približuje písanej podobe mena Škoda  KodiaQ, čím vzniká jednotný systém názvov pre existujúce a budúce modely kategórie SUV. Škoda Karoq, ktorá sa verejnosti po prvý raz predstaví 18. mája v Štokholme, predstavuje ďalší míľnik SUV-ofenzívy značky ŠKODA.

   

„Škoda Karoq je úplne novo vyvinuté SUV, ktoré bude vo všetkých dimenziách definovať nové meradlá pre našu značku a vo svojej triede. S týmto modelom do triedy kompaktných SUV prinášame ako charakteristické prednosti vozidiel značky ŠKODA, tak aj emocionálne dizajnový jazyk,“ zdôraznil predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier. „Škoda Karoq presviedča svoju jedinečnú príslušnosťou k značke, nezameniteľnú produktovú identitou a súčasne prináša, vedľa typických charakteristík vozidiel ŠKODA, nový emocionálny dizajnový jazyk značky do triedy kompaktných SUV,“ dodal Maier.

Novinka v triede kompaktných SUV

Emocionálny a dynamický dizajn s radom kryštalických prvkov využíva nový dizajnový jazykvozidiel SUV značky ŠKODA. Kompaktno SUV Škoda Karoq ponúka veľkorysý priestor v interiéri i veľký batožinový priestor, nové asistenčné systémy, Full LED svetlomety a vôbec prvýkrát vo vozidle značky ŠKODA tiež digitálny prístrojový panel.

    

Nové tvary

Zmenené proporcie a väčšie rozmery karosérie na prvý pohľad prezrádzajú, že ide o úplne nový automobil. Škoda Karoq je SUV s charakterom: emocionálne a dynamický dizajn s radom kryštalických prvkov je poňatý celkom v duchu nového dizajnového jazyka vozidiel SUV značky ŠKODA.

Dĺžka nového modelu Škoda Karoq je 4 382 mm, šírka 1 841 mm a výška 1 605 mm. Rázvor náprav meria 2 638 mm (pri verzii s pohonom všetkých kolies 2 630 mm). Zväčšené rozmery karosérie idú na prospech cestujúcim. Priestor pred kolenami cestujúcich na zadných sedadlách činí 69 mm. Batožinový priestor má v päťmiestnom usporiadaní interiéru základný objem 521 l. Pri sklopených zadných sedadlách vzrastie objem pre batožinu na 1630 l.

S voliteľne dodávaným systémom zadných sedadiel VarioFlex je základná veľkosť priestoru pre batožinu variabilná a pohybuje sa od 479 do 588 l. Maximálny využiteľný objem batožinového priestoru pri dvojmiestnej konfigurácii a po vybratí sedadiel činí 1 810 l. Systém druhého radu sedadiel VarioFlex alebo virtuálny pedál uľahčuje otvorenie zadného výklopného veka. To sú len dve z mnohých premyslených riešení v novom, kompaktnom SUV značky ŠKODA.

Špičková konektivita

Vďaka inovatívnym riešeniam patrí Škoda Karoq v oblasti konektivity na vrchol segmentu. Infotainment vychádza z druhej generácie koncernovej modulárny infotainmentová stavebnice. Ponúka vysoko moderné funkcie a rozhrania a je vybavený kapacitnými dotykovými displejmi. vrcholné systémy Columbus a Amundsen disponujú funkciou WLAN-hotspot. Pre infotainment Columbus je v ponuke na želanie LTE modul, ktorý umožňuje internetové pripojenie na báze v súčasnosti najrýchlejšieho mobilného štandardu. S ním môžu byť pasažieri pripojení k internetu či posielať e-maily zo svojich telefónov a tabletov.

Nové mobilné on-line služby Škoda Connect zodpovedajú rýchlostnému štandardu LTE a sú rozdelené do dvoch kategórií: Infotainment Online slúžiace pre informácie a navigáciu a služby Care Connect, ktoré pomáhajú pri poruchách a v núdzi. Tlačidlo núdzového volania eCall, ktoré v Európe bude predpísaným štandardom až od roku 2018, je súčasťou sériovej výbavy v rámci služby Care Connect už dnes. Ďalšie on-line služby fungujú prostredníctvom aplikácie Škoda Connect App. S nimi je možné vozidlo na diaľku kontrolovať, konfigurovať a aj nájsť pomocou inteligentného telefónu. Inteligentné prepojenie medzi vozidlom a šikovným telefónom má v modeli Karoq novú úroveň.

Platforma SmartLink so štandardmi Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLinkTM je súčasťou voliteľnej ponuky k základnému infotainment systému Swing. Pre vyššie infotainment systémy je SmartLink súčasťou sériovej výbavy. Phonebox s indukčným nabíjaním pripája chytrý telefón k anténe vozidla a súčasne ho bezdrôtovo nabíja.

Spoľahliví pomocníci

Vo vozidle Škoda Karoq je k dispozícii široká škála asistenčných systémov. K novým komfortným systémom patrí napríklad Park Assist, Lane Assist alebo Traffic Jam Assist. K vyššej úrovni bezpečnosti prispievajú systémy Blind Spot Detect, Front Assist s prediktívne ochranou chodcov alebo Emergency Assist. Škoda Karoq je pripravená ťahať príves až do hmotnosti 2 t. Ak je za vozidlom pripojený príves, prevezme pri pomalom cúvaní riadení asistent pre jazdu s prívesom.

Pre model Škoda Karoq sú k dispozícii aj ďalšie asistenčné systémy. Udržujú dostatočný odstup pred nasledovanými vozidlami, uľahčujú vodiči prechádzaní z pruhu do pruhu alebo ho naopak v jazdnom pruhu udržujú, upozorňujú na dôležité dopravné značky a asistujú pri parkovaní. Prvýkrát vo vozidle značky ŠKODA bude k dispozícii tzv. Digital Instrument Panel, ktorý vodičovi vozidla Škoda Karoq umožňuje nastaviť niektoré z usporiadania veľkoplošného displeja v prístrojovom štíte.

Škoda Karoq ponúka od výbavy Ambition voliteľne Full LED svetlomety s čírou optikou.V  interiéri vytvára zodpovedajúce svetelnú atmosféru nové LED-ambientné osvetlenie v dekoračných lištách dverí a palubnej dosky, ktoré možno nastaviť v niektorom z desiatich odtieňov.

Silné motory, agilný podvozok

Nové kompaktné a všestranné SUV má pod kapotou najmodernejšiu techniku. Motorovú paletu tvorí päť pohonných jednotiek, ktoré majú zdvihové objemy 1,0 l, 1,5 l, 1,6 l, a 2,0 l. Výkonové spektrum siaha od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k). Všetky agregáty sú preplňované turbodúchadlom a majú priame vstrekovanie paliva, systém Start-Stop a rekuperáciu brzdnej energie. Sú mimoriadne úsporné a plnia emisnú normu EU 6. S výnimkou najsilnejšieho naftového motora sú všetky agregáty dodávané buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo sedemstupňovou prevodovkou DSG.

Motor 2,0 TDI s výkonom 140 kW (190 k) sa dodáva výhradne s pohonom všetkých kolies a novou sedemstupňovou prevodovkou DSG. Nový motor 1,5 TSI je vybavený systémom Active Cylinder Management Technology, tj. funkciou odpájanie dvoch valcov, čo v určitých prevádzkových režimoch prispieva k významnej úspore paliva.

Aj podvozok definuje nové merítka vo svojom segmente a svoje kvality ukazuje aj mimo spevnenej cesty.

Od výbavového stupňa Ambition je k dispozícii aj voľba jazdného profilu v režimoch Normal, Sport, Eco, Individual a Snow (vo verzii 4 × 4). Režim Offroad pri verzii s pohonom všetkých kolies ďalej zlepšuje jazdné vlastnosti mimo spevnené cesty.

Stratégia 2 025

V rámci Stratégie ŠKODA 2025 bude značka v nasledujúcich rokoch rozširovať modelovú paletu o nové modely. V centre pozornosti pritom je najmä rozšírenie ponuky modelov SUV. Model KodiaQ vstúpil nedávno na trh ako nové veľké SUV značky. Model Škoda Karoq predstavuje ďalší míľnik. Nové kompaktné SUV bude mať svetovú premiéru 18. mája v Štokholme. Uvedenie na trh je naplánované na druhú polovicu roka 2017.

Škoda Média Services (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov